W artykule znajdziecie treść wyliczanek, z których najchętniej korzystam podczas zajęć z dziećmi oraz pdf z mini flashcards do ich wprowadzenia.

Dlaczego warto wprowadzać wyliczanki na zajęcia językowe? Oto kilka powodów:
❤ Unikamy zbędnych dyskusji i chóru „Teraz ja!” podczas wybierania dzieci w grach i zabawach.
Wyliczanka daje poczucie sprawiedliwości: na kogo wypadnie, tego jest kolej.
Dlatego jest to także…
❤ Rozwiązanie dla dużych liczebnie grup.
Jeśli przeprowadzamy zabawę, w której nie możemy zaangażować wszystkich dzieci podczas jednych zajęć lub gra może mieć jednego lidera, a w grupie mamy 25 osób – wyliczamy. Przy następnej zabawie podczas wyliczania nie wskazujemy już osób, które brały w niej udział.
❤ Dodatkowy język.
Jest to kolejna okazja na wprowadzenie nowych zwrotów, a często powtarzane zabawne rymowanki zostają dzieciom w głowach na długo. Przecież my jako dorośli do dziś pamiętamy podwórkowe wyliczanki 🙂 „Wpadła bomba do piwnicy, napisała na tablicy…”
❤ Zabawa
Wyliczanka TPR to zabawa, w której dzieci stoją lub siedzą w kręgu. Przed wyliczaniem ustalamy jaką czynność ma odegrać osoba, na którą wypadnie lub losujemy flashcards reprezentujące czynności.
To prosta zabawa bez przygotowania, ktora sprawdzi się także na zajęciach zdalnych.
W taki sposób możemy powtórzyć tematy takie jak sports, hobbies, food, daily routines, animals, clothes…
Sky is the limit!
Dodatkowo, rymowanki możemy wykorzystywać w zabawach rytmizujących czy do skakania przez gumę.
Zajrzyjcie też do wpisu Rytmizowanie z dziećmi!
❤ Pożegnanie, ustawianie w parach
Za pomocą wyliczanki sprawnie ustawimy dużą grupę przedszkolną w parach. Dzieci, na które wypadnie, kolejno wstają z dywanu, żegnają się z ‚panią angielską’ i ustawiają w parach.
❤ Brak chętnych
Jeżeli uczycie także nastolatków, to wiecie, co to jest cisza po zadaniu pytania 🙂 Z nimi nie jest tak prosto jak z maluchami – tu większość nie chce aniżeli chce 🙂
Gdy nikt nie chce być pierwszy, albo gdy na zajęciach zdalnych solidarnie milczą, to wyliczam. „Ochotnik” zostaje wyznaczony sprawiedliwie 😉
Angielskie wyliczanki

1. Soda cracker
Jeśli mówicie do własnych dzieci po angielsku, to być może natknęłyście się kiedyś na tę angielską rymowankę jako zabawę dzidziusiową. Ja korzystam z niej jako wyliczanki zamieniając up (podnoszenie bobasa do góry) na out (odpadanie):
Icky, bicky, soda cracker
Icky, bicky, boo!
Icky, bicky, soda cracker
Out goes you!

2. Eeny, meeny
Moja ulubiona wyliczanka z tego zestawienia. Tekst jest w zasadzie bez sensu, ale łatwo wpada w ucho i dzieci szybko ją zapamiętują:
Eeny, meeny, miny, moe
Catch a tiger by the toe
If he hollers let him go,
Eeny, meeny, miny, moe
Jest także urocze video z rymowanką na kanale YT Super Simple Songs!

3. Bubble gum
Ta rymowanka z założeniu nie jest wyliczanką, a zabawą samą w sobie. Polega na podawaniu przez graczy określonej liczby, a następnie wskazywaniu kolejno dzieci. Ostatnie wskazane dziecko odpada z zabawy.
Ja zawsze odliczam z dziećmi do 5:
Bubble gum, Bubble gum, in a dish. How many pieces do you wish? 1,2,3,4,5!

4. Charlie Chaplin
Wprowadzanie treści tej wyliczanki zawsze jest bardzo zabawne 🙂
Udajemy z dziećmi, że siadamy na pinezce, a następnie bardzo bolą nas pupy:
Charlie Chaplin sat on a pin
How many inches did it go in?
One, two, three, four.
Ta niepozorna rymowanka jest świetną okazją na pokazanie dzieciom angielskiej linijki oraz opowiedzenie kim był Charlie Chaplin!
Flashcards do wyliczanek

Cztery mini karty obrazkowe pobierzecie poniżej:
Wprowadzicie dzięki nim pojęcia: tiger, catch, toe, holler, Charlie Chaplin, pin, inches, soda cracker oraz bubble gum, dish.
Możecie stosować je wielokrotnie (także online) do losowania wyliczanek, przypominania słówek, czy pokazywania dzieciom którą wyliczankę będziecie wykorzystywać.
Która z wyliczanek jest Waszą ulubioną? A może wymyślacie własne rymy na potrzeby zajęć? 🙂
Jeżeli moja działalność Cię inspiruje i ułatwia przygotowywanie fantastycznych lekcji, sprawisz mi przyjemność dziękując za pomoc w formie wirtualnej kawki na buycoffee.to/akademialektora