5 pomocy, które już masz w domu

Jakie przedmioty przydadzą się na zajęcia języka angielskiego? Do jakich zabaw możemy je wykorzystać? Jeśli jesteście ciekawe, zapraszam do lektury 🙂

Największe zainteresowanie małych uczniów wywołują pomoce w stylu odd-one-out, tj. gdy ‚pani’ na przykład wyciąga z torby karty obrazkowe, grę, kostkę i… kosz na śmieci (True story – używam śmietnika do zabawy w koszykówkę z realiami) 🙂

Jeśli jest ktoś, kto trafił tu z przypadku i nie pracuje na co dzień z dziećmi, zapewne puka się teraz w czoło 🙂 Są jednak takie rzeczy, które każdy z nas i tak już posiada w domu, a najmłodsze dzieci bardzo lubią bawić się „dorosłymi” przedmiotami!

1. Szczypce silikonowe lub pęseta

Do czego?

Chwytanie, obracanie, transferowanie, sortowanie kart lub realiów. Wszystko do czego normalnie użyliby rączek.

Do łapania mniejszych przedmiotów precyzyjniejsze niż szczypce kuchenne będą pęsetki.

Przykładem takiej zabawy jest sensoryczna plaża na talerzu, o której poczytacie tutaj: KLIK!

2. Chochla do zupy

Do czego?

Wyławianie i transferowanie realiów (także na sucho!), poszukiwanie przedmiotów ukrytych w pianie, przelewanie cieczy do pojemników.

Przykładowa zabawa to YUCKY SOUP, którą opisałam w tym poscie na Facebooku:

3. Łopatka do smażenia

Do czego?

Obracanie flashcards na drugą stronę, podnoszenie i sprzątanie na wyścigi flashcards oraz niewielkich realiów, klepanie kart w zabawie snap!, czy First to find (do klepaków używamy lżejszej, silikonowej łopatki).

Ulubioną zabawą moich uczniów z użyciem łopatki są jajka sadzone z zagadkami na odwrocie:

4. Miska

Do czego?

Jako pojemnik na wodę, piasek, ciecz (duh! 🙂 ), do schowania realiów lub zalaminowanych kart, które chcemy umyć, pochlapać, czy też spryskiwać butelką z atomizerem – tak jak na przykład w tej zabawie z sea creatures:

5. Poszewka na poduszkę

Do czego?

Do schowania tam zabawek 🙂 Zamiast kupować specjalne woreczki, możemy używać zabawnych i kolorowych poszewek na poduszki ozdobne o różnych fakturach.

Poszewki przydadzą się do wszelkich zabaw typu „czucie różnicujące” : odnajdywanie lub rozpoznawanie faktur i kształtów ukrytych w poszewkach przedmiotów, a także mystery bag – lektor mocno potrząsa „workiem”, a grupa uważnie słucha i odgaduje co jest w jego wnętrzu.

Jeśli macie w swoich pomocowych zbiorach miękkie realia, takie jak na przykład pluszowe owoce i warzywa, fajnie sprawdza się zabawa w łapaczy: dwie osoby wyposażone w poszewki próbują złapać w ich wnętrze rzucane przez resztę grupy realia! Zabawa jest przednia 🙂

Jakie przedmioty domowe dodałybyście do powyższej listy? Rozejrzyjcie się po domu – czekam na Wasze pomysły! 🙂

Jeżeli moja działalność Cię inspiruje i ułatwia przygotowywanie fantastycznych lekcji, sprawisz mi przyjemność dziękując za pomoc w formie wirtualnej kawki na buycoffee.to/akademialektora

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s