Gra ruchowa z figurami

Witam po małej przerwie w nadawaniu! Po prawie 10 latach prowadzenia zajęć z angielskiego zostałam nauczycielem kontraktowym 🙂 I właśnie to pochłaniało ostatnio część mojego czasu. Wracam z nowym wpisem, który chociaż pojawia się w grudniu, to zupełnie nie jest związany ze Świętami.

making body shapes

Poznasz dziś kilka pomysłów na zabawy z kartami, które konsolidują słownictwo z działów części ciała oraz figury geometryczne. Sprawdzają się i w małej i w dużej grupie!

Takie karty z „patyczakami” możesz łatwo przygotować sama, a jeżeli nie przeszkadza Ci niewielki rozmiar obrazków, to mnóstwo gotowych opcji znajdziesz na Pinterest. Te, które są na zdjęciach pobrałam ze strony Childhood 101: klik!

Gra ruchowa z figurami

1. Let’s be shapes

Jedna osoba losuje kartę i pokazuje grupie. Dzieci mówią z jakimi kształtami kojarzy im się rysunek. Następnie wszyscy układają się w daną figurę. Korzystamy z klepsydry, timera lub odliczamy powoli do 10 starając się wytrzymać przez ten czas w wylosowanej pozycji!

making body shapes cards

2. What shape am I?

Jedno z dzieci losuje kartę i układa się w figurę. Reszta próbuje odgadnąć jaka figura jest prezentowana. W większej grupie polecam podzielić dzieci, żeby zaangażować jak najwięcej osób na raz. Na przykład chłopcy i dziewczynki, dwie strony dywanu lub kropeczki narysowane dwoma kolorami kredek do ciała. Wtedy połowa dzieci pokazuje, a druga połowa zgaduje kształty.

3. Shapes dictation

Jedna osoba losuje kartę, ale nie pokazuje jej grupie. Dyktuje co dzieci mają zrobić, aby ułożyć się w figurę z obrazka: lift your leg up, bend your knees, touch your head… Następnie dzieci patrząc na siebie nawzajem odgadują jakimi figurami się stały. Kilka pierwszych kart opisuje lektor, aby wszyscy zdążyli załapać reguły zabawy. Z młodszymi dziećmi można pominąć czasowniki na rzecz demonstracji i nazywania samych części ciała.body shapes

4. Freezing shapes

Znacie na pewno przedszkolną zabawę w lodowe figurki 😀 Polecam do niej piosenkę The Kiboomers:

Przed zabawą dzieci poznają kilka kart z figurami, nazywają je i próbują odtworzyć. W momencie „But stop when I say…”, lektor pokazuje jedną z kart, a dzieci zastygają w tej właśnie pozycji: Freeze!

Ubaw dla dzieci gwarantowany 🙂 Daj znać czy skorzystasz z pomysłów! A może masz inne propozycje na wykorzystanie takich kart?

cropped-logo-1.jpg

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s