Christmas: 3 zabawy dla przedszkolaków

Przedstawiam dziś 3 zabawy na zajęcia przedświąteczne w grupach dziecięcych: zabawę z realiami, TPR oraz pracę plastyczną!

Wpis powstał w ramach akcji Eduweek #5 “BOŻONARODZENIOWE I ZIMOWE ŚWIEŻYNKI”. W dniach 23-24 listopada 2019 r. zapraszam Was serdecznie na stronę wydarzenia, gdzie w jednym miejscu znajdziecie artykuły blogerów edukacyjnych skupione wokół tematyki świątecznej. Są to inspiracje do wykorzystania na lekcjach z dziećmi, nastolatkami oraz dorosłymi słuchaczami, karty pracy, gry językowe, piosenki, crafty, konwersacje – po prostu kopalnia świątecznych pomysłów!  ❤

Wpisy pojawiają się przez cały weekend według harmonogramu dostępnego na stronie Eduweeka. Miłej lektury! 🙂

Christmas activities for kids

christmas decorations.jpg

1. Christmas decorations hot potato game

Do zabawy potrzebne będą realia – ozdoby choinkowe. Weź je z domu lub ściągnij z choinki stojącej w szatni i odwieś po zajęciach 😉 Przykłady: angel, bauble (nie ze szkła), tinsel, pinecone, drum, icicle, bell, reindeer, Santa, Santa’s hat, star, present.

Schowaj ozdoby do worka Św. Mikołaja lub do pudełka.

Zaśpiewajcie Santa’s sack, Santa’s sack. What’s inside the Santa’s sack? Na melodię Mystery box KLIK! Wyelicytuj od kilkorga dzieci odpowiedź I don’t know!

Christmas decorations! Jedno z dzieci podchodzi do worka, losuje ozdobę i ją nazywa.

Lektor włącza podkład muzyczny, na przykład wersję karaoke jakiejś piosenki świątecznej z dzwoneczkami w tle.

Dzieci stają w kole i szybko podają przedmiot z rąk do rąk osobie stojącej obok, za każdym razem powtarzając jego nazwę: Bell! – Bell! – Bell! – Bell! Gdy muzyka się zatrzyma, dziecko, które zostało z ozdobą w rękach losuje z worka kolejny przedmiot.

santa worksheet.jpg

2. Christmas poster

Aktywność świetnie sprawdzi się jako intro do piosenki „S-A-N-T-A” Super Simple Songs KLIK!, którą z powodzeniem można zaśpiewać także acapella i wyklaskać! Taką pracę plastyczną wykonają nawet maluszki.

Drukujemy kolorowankę – głowę Św. Mikołaja. Jeśli grupa jest bardzo duża lub nie chcemy drukować miliona kopii, może być jedna, którą dzieci zrobią wspólnie. Wtedy polecam samodzielnie narysować głowę Mikołaja w czapce na dużym formacie, co najmniej A3. Będzie też potrzebny klej, wata oraz folia aluminiowa.

What colour is Santa’s hat? Let’s colour it red! W przypadku dużej grupy, troje dzieci wskakuje do koła i koloruje przez kilka sekund, a potem zmiana: Five, four, three, two, one. Swap!

What colour is Santa’s beard? Smarujemy klejem cały obszar brody, a dzieci przyklejają na nim kawałeczki waty.

What is this? Santa’s eye! Look, there’s a twinkle in his eye! Dzieci mrugają oczkami i przyklejają kawałek błyszczącej folii do oka Mikołaja.

Następnie wskazując te 3 elementy, grupa kilka razy rytmicznie powtarza: Red hat, white beard, twinkle in his eye. Santa is his name-o!

santa where are you.jpg

3. Christmas hide and seek

To zabawa utrwalająca przyimki miejsca, która może być elementem wprowadzenia do piosenki Super Simple Songs Santa, Where Are You? KLIK!

Sprawdzi się raczej w mniejszych liczebnie grupach, no chyba, że masz bardzo dużą salę 🙂 U mnie ta aktywność zdała egzamin w grupie 13-osobowej, w większej nie próbowałam.

Przed rozpoczęciem gry, siedząc jeszcze w kole wskazujemy miejsca i prosimy kolejno dzieci: [Name] hide under the table! [Name] hide between the bookcase and the plant! [Name] hide in the box! Etc.

Gdy wszystko jest przećwiczone, za pomocą wyliczanki wybieramy jedno z dzieci, które będzie się chowało. Jeśli macie czapkę lub maskę Mikołaja to chowający może ją założyć, wtedy zamiast po imieniu, zwracamy się do niego per Santa.

Reszta grupy, tak jak w concentration game siada lub stoi plecami do sali, nie podgląda i bardzo uważnie słucha (wszyscy są wtedy supercicho :D).

Grupa pyta: Santa, where are you? A Santa odpowiada głośno: Here!

Dzieci słuchają i próbują go zlokalizować: Are you under the window sill? Are you behind the pillows? Etc.

Która z 3 propozycji najbardziej przypadła Ci do gustu? 🙂

Zajrzyj także do zeszłorocznego wpisu z pomysłem na zimową zabawę ruchową: Blow your snow!

Co szykujesz w tym roku na zajęcia świąteczne? Podziel się swoim pomysłem w komentarzu!

cropped-logo-1-1.jpg

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s