Halloween: wprowadzenie „Can you make a happy face?”

Po publikacji wpisu Jak wprowadzić piosenkę? dostałam od Was zapytania o przykładowe zabawy do pre-teachingu wszystkich zwrotów zawartych w treści. W związku z nadchodzącym Halloween postanowiłam podzielić się w odpowiedzi kilkoma pomysłami na zabawy, których celem jest wprowadzenie popularnej piosenki Super Simple Song Can You Make A Happy Face?

Myślę, że wpis przyda się Wam jako inspiracja przy planowaniu lekcji halloweenowych, ale także po prostu jako lista przykładowych aktywności na zajęcia zbudowane wokół treści piosenki. W zależności od wieku i poziomu grupy, niektóre z zabaw należy wydłużyć, pominąć lub zastąpić trudniejszymi, poszerzając zakres zwrotów spoza piosenki.

Flashcards oraz worksheet do piosenki możesz pobrać ze strony supersimple.com. Kartonowe talerzyki kupiłam w ubiegłym roku w Rossmanie.

Can You Make A Happy Face: 5 activities

1. Powitanka. Witamy się ze sobą siedząc w kole: Hello, hello! Boo, boo, boo! (straszymy jak duszki) [Imię] how are you? Dzieci odpowiadają „strasznym” głosem.

halloween flashcards.jpg

2. Flashcards. Wprowadzamy: happy face, angry face, sad face, scared face. Wykładamy karty obrazkowe na środek i trzykrotnie powtarzając nazwę prezentowanej emocji robimy odpowiednią minę. Trzykrotnie ponieważ większość dzieci powtórzy z nami dopiero za drugim lub trzecim razem.

Jedno z dzieci wchodzi do koła, zakrywa i miesza karty.

Stand up everybody!

Prosimy jedno z dzieci o wylosowanie tajemniczej karty, a cała grupa ją nazywa. Zadajemy pytanie i zachęcamy do strojenia min: Can you make an angry face? Lektor podchodzi do dzieci i pokazuje ich odbicie w lusterku kompaktowym, żeby można było trochę się z siebie pośmiać 😀 Robimy tak ze wszystkimi kartami.

halloween song.jpg

3. Can you do it? Kilkoro dzieci, które stoją w odstępach od siebie, zostaje Jack-o’- lanterns i otrzymuje papierowe talerzyki, którymi zasłaniają sobie buzie. Słuchają, ale nie podglądają innych i reagują ruchem na język.

Zaczyna lektor: Jack-o’- lantern can you skip?, a osoby z talerzykami wykonują czynność. Oczywiście, jeżeli ktoś nie zrozumie pytania i podejrzy co robią inne dzieci to świat się nie zawali 🙂

Jack-o’- lantern can you touch your knee? Jack-o’- lantern can you make an angry face? Jack-o’- lantern can you run very fast? Następnie to dzieci zadają pytania. Po kilku razach następuje rotacja uczestników.

halloween worksheet.jpg

4. Pictionary. Na zalaminowanej karcie pracy dziecko rysuje markerem suchościeralnym minę wyrażającą daną emocję. Grupa pyta: How are you Jack-O-Lantern?, a autor pokazuje wszystkim rysunek do odgadnięcia.

halloween game.jpg

5. Aiming game. Do zabawy potrzebne są kubki oraz pomarańczowe piłeczki pingpongowe z dorysowanymi markerem minami. Co najmniej tyle, ile nazw emocji wprowadziliśmy w trakcie zajęć. W środku koła ustawiamy kubeczki, a grupa nazywa emocje, które reprezentują.

Dzieci losują z worka piłeczki, nazywają emocje i próbują wrzucać je do odpowiednich kubków.

Zamiast wybierać dzieci, które kolejno wezmą udział w powyższych zabawach, polecam już wykorzystywać tekst piosenki jako wyliczankę. Dzieci szybko ją podłapią. Mówimy rytmicznie treść i wskazujemy dzieci palcem w kole. Na kogo wypadnie ostatnie słowo, ten wskakuje do gry.

Mam nadzieję, że wpis był dla Ciebie przydatny. Jeżeli tak, będzie mi bardzo miło jeśli zostawisz po sobie ślad! ❤

Jakie piosenki planujesz w tym roku wprowadzić na Halloween?

cropped-logo-1.jpg

Reklama

4 comments

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s