Jak wprowadzić piosenkę?

Z tego wpisu dowiesz się jak krok po kroku wprowadzić nową piosenkę, aby wycisnąć z niej jak najwięcej języka oraz w jaki sposób wracać do już wprowadzonych piosenek!

W poprzednim wpisie „Jakich piosenek uczyć?” omówiłam cztery źródła piosenek na zajęcia języka angielskiego, z których najczęściej korzystam. Jeśli jeszcze go nie czytałeś, zapraszam do nadrobienia zaległości 🙂 KLIK!

jak wprowadzić piosenkę.jpg

Mam wrażenie, że trudno jest znaleźć konkretne informacje o tym, jak wprowadza się piosenkę w języku obcym. Z tego co pamiętam, na zajęciach z metodyki podczas studiów była mowa o wykorzystaniu piosenek głównie w zadaniach ćwiczących słuchanie. Dotyczyło to jednak grup wiekowych od 4 klasy SP wzwyż. Co jednak z dziećmi, które nie czytają i nie piszą? Nie wręczymy im przecież kartki z tekstem do nauczenia. Włączenie piosenki „żeby się osłuchali” także nie zmienia faktu, że jej po prostu nie rozumieją i najprawdopodobniej nie zechcą zaśpiewać 🙂

Treść piosenki czy rymowanki to nierzadko dla małego dziecka pierwsza okazja w życiu by usłyszeć pewne słowa i frazy. Aby ich śpiewanie miało sens i spełniało cel edukacyjny, dzieci powinny poznać wcześniej znaczenie wszystkich zwrotów występujących w tekście.

Jak wprowadzić piosenkę po angielsku

sponge lead in.jpg

1. Lead-in

Jest to w zasadzie krok opcjonalny, ale ja gorąco zachęcam Cię do jego niepomijania. Dzięki naprowadzeniu na temat przed rozpoczęciem zajęć, rozbudzasz w dzieciach ciekawość i entuzjazm do tego, co pojawi się w ich trakcie. Może być to na przykład włączenie prawdziwego odgłosu wydawanego przez zwierzątko, o którym jest piosenka, czy też pozostawienie na dywanie jakiegoś przedmiotu, który dzieci odnajdą po wejściu do sali. Jest to także okazja na wyjaśnienie w języku polskim czegoś bardziej abstrakcyjnego: „Słuchajcie, zanim zaczniemy bawić się po angielsku, powiedzcie mi kto to jest…”.

Jeśli wprowadzasz piosenkę z YouTube to przed rozpoczęciem lekcji możesz także puścić kawałek video bez dźwięku i poprosić dzieci o odgadywanie co tam się będzie działo.

wheels on the bus flashcards.jpg

2. Demonstracja języka

Z punktu widzenia lektora języka angielskiego jest to najważniejszy krok. Jak już wspomniałam, wprowadzamy wszystko. Zatem w zależności od trudności i długości piosenki, może nam to zająć całe zajęcia. To jest okej! Tak jak budujesz całą lekcję wokół czytania nowej książeczki, czy historyjki na storycards, tak samo możesz zrobić z piosenką. Trzeba tylko zadbać o różnorodność, na przykład:

pojedyncze słowa lub frazy wprowadzone na flashcards

zabawa z realiami, w której przemycimy dany zwrot w kontekście

zabawa ruchowa, której celem jest spontaniczne użycie potrzebnych fraz

zabawa dramowa, w której podrylujemy pytania i odpowiedzi pojawiające się w piosence

3. TPR

tpr brush

Ilustrowanie piosenki ruchem to dla dziecka turboprzyspieszacz nauki jej treści.

Do utrwalenia gestów i ruchów, które później pojawią się podczas śpiewania, świetne są prościutkie zabawy typu TPR. Na przykład:

Simon says lub puppet says

Wyliczanka w kole (na kogo wypadnie, ten wypełnia „rozkaz”)

Charades (jedno dziecko pokazuje, reszta nazywa czynność)

Hot seat (grupa umawia się co pokaże, a jedno dziecko zgaduje)

4. Rytm i melodia

instrument frogs.jpg

Osobiście nie jestem zwolenniczką włączania grupie piosenki przed jej wprowadzeniem. Nie puszczam jej zatem po raz pierwszy „w tle” innych aktywności, ani po to aby dzieci posiedziały i ją przesłuchały. Ucząc angielskiego, zależy mi przede wszystkim na świadomości użytego w niej języka.

Jeśli jednak mam wersję instrumentalną danego utworu, używam melodii jako tła w zabawie muzyczno-ruchowej oraz w zabawie rytmizującej! O wykorzystaniu improwizowanych instrumentów pisałam TUTAJ.

Możemy tylko wygrywać lub wyklaskiwać z dziećmi sam rytm, nucić lub podrylować zwroty z piosenki. Jeśli dzieci będą nie tylko rozumiały o czym ona jest, ale także dowiedzą się „jak ona leci”, to prawdopodobnie dużo szybciej zaczną ją śpiewać.

singing.jpg

5. Śpiewanie

Przede wszystkim: lektor musi śpiewać 🙂 Nieważne jaki masz głos. Jeśli lektor nie śpiewa, to grupa też nie śpiewa, tak już jest. Ponieważ dzieci będą jeszcze mylić nowowprowadzony tekst oraz nierzadko zmyślać słowa, staraj się artykułować je przesadnie wyraźnie.

Przy nowej piosence dzieci być może będą jedynie śpiewać pojedyncze frazy, słówka, albo tylko ruszać ustami 🙂 Warto jednak od początku egzekwować pokazywanie wprowadzonych ruchów i gestów.

newspaper.jpg
Ulubiona zabawa muzyczno-ruchowa starszaków: Taniec na starej gazecie!

6. Follow-up

O powrotach do wprowadzanych w ciągu całego roku szkolnego treści pisałam w poście Nienudne powtórki, a oto lista pomysłów na utrwalenie treści i urozmaicenie śpiewania znajomych piosenek:

„Be my master” – ilustrowanie treści ruchem w parach – zamiast pokazywania na sobie, dzieci pokazują na koledze lub koleżance 🙂 KLIK!

Śpiewanie + taniec na gazecie KLIK!

Wersja karaoke piosenki

Zabawy rytmizujące z improwizowanymi instrumentami

Wyciszanie na chwilkę piosenki, podczas gdy dzieci śpiewają dalej (jak na dyskotece szkolnej)

Która piosenka była dla Ciebie najtrudniejsza do wprowadzenia?

Jakie masz sposoby na uczenie dzieci piosenek?

Mam nadzieję, że ten wpis okazał się dla Ciebie pomocny. Jeżeli skorzystasz z zawartych w nim wskazówek i pomysłów, będzie mi bardzo miło o tym usłyszeć! 🙂 🙂

cropped-logo-1-1.jpg

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s