Jakich piosenek uczyć?

Skąd brać piosenki na zajęcia oraz z czego korzystać podczas zabaw muzyczno-ruchowych? W tym wpisie znajdziesz subiektywny przegląd źródeł piosenek na lekcje języka angielskiego w grupach dziecięcych 🙂

płyty CD.jpg

Płyta CD do kursu

W  moim odczuciu piosenki, które znajdują się na płytach do kursów często są dość łatwe i jest ich niewiele. W przypadku zajęć, które odbywają się kilka razy w tygodniu, materiał szybko może się nam wyczerpać. Gdy dzieci znają już na wskroś treść utworów, a do tego zawarte w nich słownictwo kluczowe powtarzamy także za pomocą flashcards, na zajęcia może wkraść się nuda. Wtedy konieczne staje się nadbudowanie piosenkami z innych źródeł, a co za tym idzie, przygotowaniem dodatkowych pomocy do wprowadzenia zawartego w nich języka.

Na początku roku szkolnego przydatne są „przyśpiewki” związane z classroom routines, na przykład do utworzenia koła czy powitań i pożegnań z pacynką – bohaterem kursu. Ciekawym rozwiązaniem są także wersje karaoke piosenek do poszczególnych działów – jako podkład muzyczny przy śpiewaniu, ale także jako tło do zabaw muzyczno-ruchowych.

youtube songs.jpg

YouTube

Któryż lektor nie korzysta z jutubowych piosenek? 🙂 Można by stworzyć całoroczny program zajęć w oparciu o materiały dostępne na kanałach m.in. Super Simple Songs,  The Kiboomers, Cocomelon, czy The Learning Station. Korzystanie z tych utworów jest proste i darmowe – wystarczy wziąć ze sobą na zajęcia głośnik bluetooth i odtworzyć piosenkę z telefonu. Fantastycznym ułatwieniem wyszukiwania jest bank tematyczny piosenek z YouTube, który znajdziesz na stronie Angielskie Bajanie KLIK!

Niewątpliwym minusem YouTube jest jego popularność. Piosenki z dużych kanałów są dzieciom często dobrze znane z domu lub z innych zajęć. Szybko mogą okazać się zatem „oklepane”. Ucząc te same grupy przez kilka lat, w przedszkolu aż 4 lata z rzędu, powinniśmy sukcesywnie rozszerzać swój repertuar i szukać nowych oraz trudniejszych językowo opcji.

Nursery rhymes

Klasyczne rymowanki

Ucząc języka, przybliżamy dzieciom także kulturę jego kraju, a tzw. nursery rhymes, które zna każde angielskie dziecko bez wątpienia stanowią jej element. Nie są to piosenki adaptowane do nauczania języka, więc ich treść wymaga od lektora dłuższego wprowadzenia – zarówno kontekstu rymowanki jak i jej tekstu. Przykładami takich klasyków są: Humpty Dumpty, Jack And Jill czy Little Miss Muffet.

Na swoich zajęciach najczęściej śpiewam z dziećmi nursery rhymes bez podkładu muzycznego. Mam kilka starych płyt CD z angielskimi piosenkami dla dzieci, jednak korzystam z nich tylko za pierwszym razem, gdy wprowadzam treść. Później wciąż wracam do rymowanek w ciągu roku używając ich w zabawach rytmizujących, ruchowych, a także jako wyliczanki.

Muszę przyznać, że to właśnie nursery rhymes zapadają dzieciom w pamięć najszybciej. Często słyszę jak mówią je między sobą poza zajęciami, a kiedy padnie gdzieś słowo, które znają właśnie z rymowanki – automatycznie zaczynają recytować lub nucić całość 🙂

radio songs.jpg

„Prawdziwe” piosenki

Wprowadzać czy nie wprowadzać? Wszystko zależy od poziomu grupy i od częstotliwości zajęć.

Dzieci często nucą piosenki, które słyszą na przykład w radio podczas jazdy samochodem, ale zmyślają ich słowa 🙂 Od razu przyszedł mi do głowy przykład z życia wzięty: I follow rivers Lykke Li – „A-a follow you dipsy baby” 😀

Jeżeli tekst nadaje się dla dzieci, a one same pytają o czym jest piosenka, to ja jestem za!

Poza tym, piosenki, które znają wszyscy są świetne na uroczystości przedszkolne! Mogą być wzruszające (np. We are the champions) albo zabawne (np. Don’t worry be happy), a najlepiej z pokazywaniem (np. Raindrops keep fallin’ on my head) – łatwiej zapamiętać trudniejszy tekst ilustrując go ruchem, a nawet jeżeli dzieci czegoś zapomną, nadrobią to gestem 🙂

Dla ułatwienia, do przycinania lub zwalniania tempa „prawdziwych” piosenek możesz wykorzystać program online, na przykład Audio Trimmer.

 

Czy zgodzisz się z tym, że śpiewanie piosenek powinien stanowić nieodłączny element zajęć językowych z dziećmi?

Z jakich źródeł muzycznych korzystasz najczęściej?

cropped-logo-1.jpg

 

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s