Zabawy podwórkowe cz. 2

Przedstawiam dziś listę integrujących grupę zabaw do przeprowadzenia na angielskim w plenerze 🙂 W sam raz do wykorzystania pod koniec roku szkolnego lub podczas luźniejszych zajęć wakacyjnych w mieszanych wiekowo grupach dziecięcych.

Pierwszą część pomysłów znajdziesz w artykule: Zabawy podwórkowe cz. 1, do którego przeczytania zapraszam w pierwszej kolejności 🙂

Dusty bluebells

Dusty Bluebells.jpg
Video na YouTube

Klasyczna i przeurocza zabawa pozbawiona elementu rywalizacji. Sprawdzi się w dużej grupie, bo jest „kołowa” 😉 Tekst jest łatwy do wprowadzenia nawet w maluchach:

In and out the dusty bluebells,

In and out the dusty bluebells,

In and out the dusty bluebells,

Who will be my master?

Tippy Tippy Tap Tap on your shoulder,
Tippy Tippy Tap Tap on your shoulder,
Tippy Tippy Tap Tap on your shoulder,

You will be my master!

W starszych grupach shoulder radzę zamieniać za każdym razem na inne części ciała, co tam dzieciom przyjdzie do głowy 🙂

Jak się bawić w Dusty bluebells możesz zobaczyć na YouTube klikając zdjęcie powyżej lub TUTAJ.

Chinese jump rope

guma do skakania.jpg

Guma do skakania świetnie nadaje się do utrwalania wprowadzonych w ciągu roku rymowanek i wyliczanek! Ze starszakami ustalamy określone kroki, które dzieci zapamiętują dla danej rymowanki. Jeśli grupa jest duża, to jedna osoba skacze przez gumę według rymowanki, którą mówi reszta dzieci, a potem zmiana!

Na przykład:

Sticky, sticky bubble gum, bubble gum, bubble gum. (dziecko skacze pomiędzy dwoma liniami)

Sticky, sticky bubble gum, sticking our hands/knees/feet etc. together. (dziecko łączy ze sobą te części ciała i przyciska gumę do ziemi)

And we go… uuunnnnn-stick! (puszcza gumę i z niej wyskakuje)

Można też wprowadzić na szybko prostą rymowankę typowo pod grę w gumę:

England, Ireland, Scotland, Wales.

Inside, outside,

Puppy dogs’ tails!

lub

Charlie Chaplin sat on a pin.

How many inches did it go in?

One, two, three, four!

Dodaję w tym miejscu pomysły na zabawy z gumą do skakania, którymi na fanpage bloga podzieliła się z nami Paulina oraz Kasia– dziękuję! 🙂

„Drilling: przeskakujemy kolejno przez gumę w odpowiednim układzie powtarzając słówka. Zaczyna nauczyciel, skacze i mówi słówko raz lub kilka razy, a za nim dzieci.

Stoimy wszyscy w gumie jedną nogą i bawimy się w true and false. Na zdanie fałszywe/niepoprawne w starszych grupach wyskakujemy z gumy. Potem dzieci same wymyślają zdania, np. Banana is red.

Gramatyka: jeżeli mamy do przećwiczenia np. CAN, rysujemy tabelkę na tablicy na tyle osób ile jest w grupie i uzupełniamy co kto umie/nie umie. Wchodzimy jedną nogą do gumy stojąc w kole. Lektor zaczyna opowiadać: Ania can run fast. Kuba can’t rollerskate. Uczniowie słuchają i sprawdzają z tabelką na tablicy czy lektor mówi prawdę. Kiedy skłamie, szybko uciekają nogą z gumy, a osoba do której przyczepi się guma opowiada jako następna 🙂 Jest z tym dużo śmiechu i działa na różne struktury.”

Cut the cake

Cut the cake
Video na YouTube

„Tort” można wprowadzić i z powodzeniem zagrać w sali zajęciowej w ciągu roku, a przy okazji wyjścia na dwór przypomnieć 🙂 Ja wprowadzam tę grę przy okazji zajęć o urodzinach pacynki.

To kolejna propozycja „kołowa”, przyjazna dużej grupie:

Clap your hands together.

Give yourself a shake.

Make a happy circle.

And then you cut the cake!

piggy in the middle.jpg

Piggy in the middle

Czyli polski głupi Jaś! Za pomocą wyliczanki wybieramy piggy, która przez jakiś czas będzie stała w środku koła, próbując przechwycić rzucaną między dziećmi piłkę.

Za każdym rzutem idzie słowo lub fraza w języku angielskim.

Gra z piłką: lektor mówi słowo-klucz (lub krótką frazę), a dzieci, które łapią piłkę powtarzają to słowo przez kilka kolejek. Później to dzieci wybierają słowa-klucze.

Gra z realiami: dzieci losują przedmiot z kategorii, którą mają powtarzać i przez kilka kolejek rzucają nim w kole zamiast piłki. Za każdym razem osoba, która coś rzuca, nazywa tę rzecz po angielsku. Polecam pluszowe warzywa i owoce 🙂

 

Bonus

Zaplanowałeś swoje zajęcia na dworze, ale zaczęło padać i nie wyjdziecie? Na ratunek przychodzi zabawa Rain rain go away, o której przeczytasz TUTAJ! 🙂

cukier

 

Jakie są Twoje ulubione zabawy ruchowe do wykorzystania na świeżym powietrzu?

cropped-logo-1.jpg

 

 

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s