Angielski w dużej grupie

KAŻDY lektor pracujący z małymi dziećmi borykał się na początku swojej drogi z kwestią zaangażowania całej grupy na raz. Nawet w niewielkich klasach!

Tak po prostu jest, że maluchy nie lubią siedzieć w miejscu i patrzeć jak bawią się inni 🙂 Chcą dobrze widzieć co pokazuje „pan/pani angielska”, dotknąć gadżetów, spróbować nazwać, pokazać palcem obrazki –  wciąż uczestniczyć w zabawie.

angielski w dużej grupie

Ten artykuł będzie pomocny zwłaszcza początkującym lektorom, ale także tym, którzy nie uczyli dotąd w najmłodszych grupach lub po prostu nie mieli okazji trafić na praktyczne porady jak takie zajęcia mają wyglądać (a może jest tu anglista lub inny językowiec, który dowiedział się tego podczas studiów? 🙂 )

Przygotuj się na odrobinę dłuższą lekturę i poznaj wskazówki, którymi warto kierować się podczas planowania zajęć:

Angielski w dużej grupie

zabawa w kole.jpg

W kole siła!

Dzieci siedzą w zamkniętym kręgu, a jego środek to centrum zabawy. Nie w półkolu, ani w rzędzie. Warto przyzwyczajać dzieci do koła już od pierwszych zajęć nawet jeśli masz powtórzyć słowo circle 300 razy 🙂

Dzięki kołu wszyscy dokładnie zobaczą Ciebie i to, co pokazujesz. Tylko w tym wypadku zajęcia w dużej grupie maluchów mają szansę odbywać się w całości w języku obcym.

U mnie na środku leży mniejszy okrągły dywan i dzieci wiedzą, że „red circle is always empty”, więc nie przesuwają się do środka (znasz to? Coraz bliżej, coraz bliżej i siedzą na „pani” 😀 ). W środek koła możesz położyć chociażby koc, który będzie służył za pusty blat.

Aby w trakcie zajęć ponownie usiąść równomiernie w kole, na przykład po zakończonej zabawie ruchowej, cała grupa łapie się za ręce i w ten sposób siada. Puszczamy ręce dopiero na siedząco.

Im młodsze dziecko, tym krócej czeka na swoją kolej.

Niestety eliminujemy gry i zabawy, w których maluchy musiałyby poczekać w kolejce na swój rzut kostką, pojedyncze losowanie lub odkrycie karty.

Alternatywą może być podział grupy na mniejsze w myśl metody station rotation, gdzie każda stacja reprezentuje odrębne zadanie (np. grę), po którego wykonaniu dzieci przenoszą się do kolejnej stacji. Sam znasz najlepiej swoje grupy, u mnie jednak wychodzi to tylko w 6 l+

Polecam używanie dużej kostki z kieszeniami do podejmowania prostych grupowych decyzji, czy też stosowanie pociągu (bawią się wszyscy, a „decyzje” podejmuje lokomotywa).

duża grupa.jpg

Pamiętaj też o zasadzie zajętej rączki: aby maluszki nie podglądały lub nie podbierały ze środka koła rzeczy, których za chwilę macie używać w zabawie, rozdaj im wcześniej coś, co będą mogły trzymać w rękach (lub wstańcie i trzymajcie się w kole za ręce).

Przykład: wykładasz na środek karty obrazkowe z farm animals, a dzieci już mają w rękach nakrętki, którymi będą zaraz wspólnie głosować na ulubione zwierzątko.

duża piłka.jpg

Im większa grupa, tym większy gadżet

Jeżeli dzieci nie będą dokładnie widzieć, to będą się nudzić i kręcić 🙂

Przykłady: karty obrazkowe w formacie A4, jeśli plakat lub mata to duża, puzzle XXL, klocki typu wafle, kostka dydaktyczna, piłka. Lepiej od razu odpuścić sobie pokazywanie czegokolwiek w laptopie czy też historyjkę z niewielkiej książki.

duże flashcards.jpg

Dobrze sprawdzi się także chusta animacyjna, do której mogą podczepić się wszystkie rączki na raz!

Jeśli jeden robi, to reszta mówi

Gdy przeprowadzasz zabawę, w której w danym momencie tylko jedna osoba może „robić”, to wtedy reszta grupy „mówi” (czy też zgaduje/nazywa/odpowiada/wskazuje).

Przykład: w grze ruchowej Memory Path, którą opisałam w tym artykule, tylko jeden uczeń na raz skacze po obrazkach, ale to cała reszta je nazywa.

Ruch na siedząco

Nawet mimo niesprzyjających warunków w sali zajęciowej, nie warto rezygnować z aktywności ruchowych w dużych grupach. Są one niezmiernie ważne w nauce języków obcych! W razie potrzeby, liczna grupa może uczestniczyć w nich na siedząco 🙂

Może być to na przykład ilustrowanie treści piosenki czy rymowanki ruchem, czynności typu stomp, turn around, swim (fast and slow) oraz granie rączkami i paluszkami (clap your hands, put … behind your back, over your head, up and down, open and close), rzucanie do celu, który jest w kole, strącanie czegoś piłką, czy też gry i wyliczanki z zamianą miejsc.

Innym rozwiązaniem jest wyznaczanie za pomocą wyliczanki lub po prostu odliczania kilku osób, które poruszają się wewnątrz koła. W następnej rundzie następuje zmiana dzieci, które na przykład grają w berka. Pamiętamy jednocześnie o tym, że „jeśli jeden (trzech) robi, to reszta mówi” 🙂

Na koniec dodam jeszcze, że lektor musi dokładnie wiedzieć jak chce, aby wyglądała lekcja, w szczególności z dużą grupą. Oczywiście Twój plan może z wielu przyczyn nie wypalić albo ulec skróceniu. Jednak sam fakt, że Ty dobrze wiesz jaka aktywność ma nastąpić w którym momencie zajęć skraca wszelkie „przestoje”, które są potencjalnie niebezpieczne 😉

Zostaw po sobie ślad jeżeli uznałeś ten artykuł za pomocny!

Jeżeli masz ochotę poszerzyć wpis o swoje doświadczenia, zapraszam Cię do pozostawienia komentarza na dole lub na facebooku Blog Akademia Lektora.

Kliknij w tag „duża grupa” pod artykułem jeśli poszukujesz konkretnych pomysłów na zabawy w tychże.

cropped-logo-1-1.jpg

 

 

4 comments

  1. Super wpis! uważam, że jak najwięcej powinno się mówić o tego typu kwestiach, mogące pomóc w szczególności początkującym nauczycielom. Sama zaczęłam pisać, nauczona własnym doświadczeniem, o tym, czego wcześniej nie mogłam znaleźć na różnych blogach 🙂
    Mój wpis o must have na zajęciach pasuje tu jako dobre uzupełnienie tematu 😀 (jest w spisie treści na stronie 👇)

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s