Jak wprowadzić nowy dział

Jak wprowadzać kolejne zagadnienia, aby już od progu zainteresować maluchy nowym tematem zajęć?

nowy dział

Dzisiejszy wpis podzieliłam na dwie odrębne części: pomysły do wykorzystania ze starszymi wiekowo grupami oraz pomysły na zajęcia z maluchami.

Część dla lektorów pracujących z młodzieżą i dorosłymi kursantami znajdziesz na w artykule 5 szybkich i niezawodnych lead-inów na zajęcia językowe na stronie magazynu Teacher’s Corner, którego lekturę serdecznie Ci polecam! 🙂 Przeczytasz tam także o tym, dlaczego w ogóle warto stosować lead-iny  i jaki mają wpływ na przebieg zajęć.

Przedstawiam Ci listę 5 pomysłów na wprowadzenie nowego działu w grupach dziecięcych. Takie lead-iny są wykonalne nawet jeżeli prowadzisz zajęcia w blokach 15-minutowych!

Jak wprowadzić nowy dział?

right mood.jpg

The right mood

Przed przybyciem grupy na zajęcia, włącz nagranie z odgłosami związanymi z nowym działem. Poproś wchodzące do sali dzieci, aby maksymalnie skoncentrowały się na tym, co słyszą. Niech spróbują odgadnąć w co będziecie się dziś bawić.

Przeróżne dźwięki do pobrania w formie mp3 znajdziesz na przykład tu lub tu

sort out.jpg

Sort it out

Pomieszaj 1-3 zestawy „starych” flashcards z tymi, których dzieci jeszcze nie widziały. Ich zadaniem jest odrzucenie tych, które już potrafią nazwać lub tych, które nie pasują (np. jungle animals, farm animals + nowy: clothes). W środku pozostaną tylko karty z nowego działu do wprowadzenia przez Ciebie 🙂

Karty można oczywiście zastąpić realiami.

left behind.jpg

Left behind

Zanim grupa wejdzie do sali, pozostaw w niej coś, co od progu przyciągnie uwagę dzieci. W przypadku maluszków najlepiej sprawdzi się to, co mogą nie tylko obejrzeć, ale także wziąć na chwilę do ręki.

Wprowadzasz zwierzątka – niech na dywanie czeka przytulanka, jedzenie – pokrojony na kawałki owoc, którego mogą spróbować, przybory – wyposażony piórnik, który będą mogli otworzyć itd.

Easy puzzle

Jest to młodszy brat opisanego przeze mnie lead-inu „One word puzzle”. Dzieci otrzymują do ułożenia na szybko prosty obrazek kojarzący się z nowym działem. Wystarczy, że narysujesz na kartce jakiś symbol, a następnie rozetniesz, albo nawet przerwiesz go na kilka kawałków-puzzli do ułożenia.

Jeżeli prowadzisz kilka grup na podstawie tego samego programu nauczania, poproś aby to dzieci stworzyły na koniec zajęć zagadkę dla kolejnej grupy!

pinky promise

Pinky promise

„Pani, a kiedy będą te pingwiny?”

Czy przekonałeś się o tym, że dzieci ZAWSZE pamiętają, że coś im obiecaliśmy? 🙂

Pod koniec ostatnich zajęć ze „starego działu” powiedz grupie, że na nastpnych czeka ich coś wyjątkowego i zaprezentuj jakiś zwiastun. Musi być to coś zupełnie nowego lub coś co bardzo lubią, a pojawia się sporadycznie. Na przykład związana z nowym działem gra karciana, której jeszcze nie widzieli, zabawa z aplikacją, czy nagrywanie się na dyktafon (moi 6-latkowie z jakiegoś powodu to uwielbiają). Grupa będzie bardzo podekscytowana, a entuzjazm utrzyma się do następnego spotkania!

Pamiętaj tylko o dotrzymaniu słowa 🙂

 

Bonus

melting surprise

Melting mystery

Postanowiłam dodać do listy lead-in, który świetnie sprawdził mi się podczas zajęć wakacyjnych, gdy wprowadzałam dział sea animals. Myślę jednak, że przy obecnej porze roku ten pomysł także będzie jak znalazł!

Zamroź przez noc małe zalaminowane obrazki w foliowych woreczkach z wodą. Jeżeli uczysz przedszkolaki, zaraz po przyjściu do pracy przełóż zamarznięte bryłki do kubeczków i zanieś do wszystkich sal. Powiedz dzieciom, żeby je obserwowały aż do czasu zajęć, po to aby odkryć zagadkę o czym będą dzisiejsze zabawy.

Jeżeli nie masz czasu na czekanie aż lód stopnieje, zagadkę można pokazać na zajęciach poprzedzających, a na tych właściwych wyjąć już tylko obrazek z roztopionej wody 😉

 

Jakie są Twoje pomysły na wprowadzanie nowych zagadnień w grupach maluchów?

cropped-logo-1.jpg

 

 

 

Reklama

One comment

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s