Nienudne powtórki

Jak przemycać powtórki materiału, aby zajęcia były nadal ciekawe?

W tym wpisie poznasz kilka sposobów na powroty do „starych” kategorii tematycznych, ale w zupełnie nowej odsłonie.

Nienudne powtórki.jpg

 

Szczerze mówiąc, nie jestem zwolenniczką nauczania odrębnych działów tematycznych na zasadzie jeden na raz. Jest to nienaturalny sposób uczenia się, a dzieci szybko zapominają materiał z „przerobionego” działu zakończonego testem.

Stosuję raczej metodę kuli śnieżnej: mamy motyw przewodni na dany okres, ale cały czas wracamy do tego co było. Materiału w ciągu roku robi się coraz więcej i więcej, ale ten sam język powraca wciąż w nowych kontekstach. W jaki sposób? 🙂

Sposoby na powtórki

 

karty obrazkowe język angielski

1. Gry z flashcards!

Karty obrazkowe dają nieograniczone możliwości szybkich powtórek słów i fraz.

Jako pierwszy przykład posłuży zabawa typu odd one out. Dzieci odkrywają kolejno ułożone karty obrazkowe i nazywają je. Jedna z nich nie pasuje do pozostałych. Dlaczego? Bo jest ze starej kategorii 🙂 Tiger, mouse, windy, elephant, giraffe.

Drugim przykładem będzie gra w kółko i krzyżyk (na dywanie lub tablicy magnetycznej). Zamiast kółek używamy flashcards z nowego działu food, a zamiast krzyżyków są „stare” feelings and emotions. To zabawa dla dzieci co najmniej czteroletnich.

Zapraszam Cię do przeczytania artykułu Flashcards: 5 angażujących gier z kartami obrazkowymi, który wciąż cieszy się bardzo dużą popularnością na blogu 🙂

vocabulary.jpg

2. Lista niewykorzystanych zabaw

Dobrze jest tworzyć sobie bank z opisami zabaw i gier podzielony na kategorie, po to właśnie, aby móc wybierać z niego co jakiś czas pojedyncze pomysły. Uwierz mi, że nie warto wykorzystywać ich wszystkich pod rząd podczas realizacji bieżącego tematu 🙂 Odhaczaj to, co już się pojawiło.

Zaglądaj także do wpisów-banków pomysłów, które publikuję co jakiś czas jako podsumowanie pomysłów z fanpage bloga (polub go i włącz powiadomienia jeśli przy planowaniu zajęć zdarza Ci się chwilowy brak weny twórczej!).

Jesteście przy dziale farm animals, a widzisz, że uczniowie zapominają już shapes, które zostały wprowadzone w zeszłym miesiącu. Zagrajcie w zasłanianie zwierzątek na plakacie za pomocą wyciętych kształtów. Dzieci losują sobie kształty i wspólnie przypominają ich nazwy. Następnie lektor lub jeden z uczniów mówi: First to put your shape on… horse! And the winner is „triangle”!

Jeśli dzieci same wykonały kiedyś plakat, kształty lub inną pomoc, nie pozbywaj się jej. Będzie im miło zobaczyć ją w nowej odsłonie!

gry ruchowe.jpg

3. Klasyczne zabawy ruchowe

berek, gra w klasy, stary niedźwiedź, muzyczne krzesełka, chodzi lisek itd.

Możesz wykorzystywać je wiele razy, a nigdy się znudzą jeśli będziesz podmieniać w nich słownictwo i struktury. Łączę w nich około 70% nowo wprowadzonych i 30% starych wyrażeń.

Przy odpowiedniej aranżacji na prawdę każda gra podwórkowa nadaje się do przeprowadzenia na zajęciach językowych. Dodatkowo nie ma potrzeby przechodzenia na język polski przy wprowadzaniu zasad zabawy, ponieważ nasi uczniowie doskonale je znają!

book.jpg

4. Łączenie podobnych tematów

Jeżeli masz pewną dowolność programową, staraj się dodawać do wszystkich kategorii pokrewne zagadnienia. Pozwala to nie tylko utrwalać stare, ale także urozmaicać bieżące tematy.

Wprowadzasz słownictwo z kategorii house? Dołącz do niego minione zagadnienia, które do siebie logicznie pasują. Przykład: house + furniture, kitchen utensils, ale także: family, domestic chores, days of the week, animal homes.

song.jpg

5. Powroty do piosenek

To w jaki sposób powracać do piosenek i historyjek to w zasadzie temat na cały odrębny post 🙂

Pamiętaj, że małe dzieci bardzo lubią wracać do piosenek, których treść dobrze rozumieją, a melodia brzmi znajomo. To nam, dorosłym się nudzi 🙂 Maluchom natomiast powtarzanie daje poczucie bezpieczeństwa na zajęciach i pozytywnie wpływa na ich samoocenę. Jak w nienudny sposób powrócić do piosenki?

Dzieci podczas śpiewania kolejno zakrywają leżące w kole karty obrazkowe ze słowami, które usłyszą.

Dzieci śpiewają „na sucho” i wyklaskują lub wystukają rytm kredkami-pałeczkami na stoliku czy dywanie.

Jak na dyskotece szkolnej 😉 DJ Lektor lub DJ Uczeń wycisza co jakiś czas piosenkę w kluczowych momentach, a dzieci niewzruszone śpiewają dalej.

 

Jak to wygląda u Ciebie? 🙂 Często powracasz do wprowadzonych w przeszłości słów i zwrotów? Korzystasz z jakichś konkretnych zabaw?
A może unikasz stosowania powtórek?

cropped-logo-1-1.jpg

 

 

 

 

 

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s