Flashcards & pianki

 

Pianki + flashcards = gry ruchowe

Pianki to must-have w grach ruchowych z flashcards. Dzieci zamiast chodzić po kartach, chodzą po piankach. Nic się nie niszczy, a do tego zabawniej jest skakać po puzzlach niż po prostu po dywanie 🙂

Puzzle pianki są standardem w wyposażeniu wielu przedszkoli, więc jest duża szansa, że masz je już pod ręką.

Zabawy ruchowe z piankami

hopscotch

Hopscotch

Klasyk wśród gier podwórkowych, czyli gra w klasy. Fajnie jeśli pianki mają nadrukowane cyfry, bo przy okazji możemy powtórzyć z grupą liczebniki.

Dzieci układają pianki w odpowiedni kształt.

Następnie nazywają karty obrazkowe i układają je przy każdej piance. Rzucają miękką piłeczką lub beanbagiem w daną piankę i na jednej nodze skaczą do niej, nazywając przy tym mijane flashcards. Podnoszą piłeczkę i zawracają.

Warto co jakiś czas zmieniać kolejność kart lub dodać nowe.

memory path

Memory Path

Dzieci rozkładają na podłodze pojedyncze pianki. Następnie nazywają i ukrywają pod nimi karty obrazkowe. Zabawa polega na zapamiętaniu co gdzie jest i przeskakiwaniu z pianki na piankę przy jednoczesnym nazywaniu ukrytych flashcards. Jeżeli uczeń nie pamięta któregoś ze słów – nie ma problemu – może tę piankę po prostu ominąć i przeskoczyć na kolejną.

Przy licznej grupie warto tę zabawę odwrócić, aby utrzymać zaangażowanie wszystkich dzieci: jedna osoba skacze po piankach od punktu A do punktu B wyznaczając w ten sposób ukryte flashcards do nazwania przez klasę. Gdy pada poprawna odpowiedź może przeskoczyć na kolejną piankę.

nailed it

Nailed it!

Dzieci opierają pianki o ścianę, a za nimi chowają flashcards. Następnie kolejno lub w parach rzucają piłeczką w pianki tak, aby je przewrócić na ziemię. Gdy im się to uda, nazywają karty obrazkowe i podkładają kolejne na ich miejsce.

 

Bonus

Dzieci „oszukują” w grach typu What time is it Mr Wolf? 🙂

Przed zabawą ułóżcie w rzędzie pianki jako znaczniki odległości. 5 kroków = odległość 5 pianek. Unikniesz skarg, że ktoś robi za duże czy za małe kroki 😉

alt=akademia lektora

2 comments

  1. To jest świetny pomysł! Sama bym na to nie wpadła 🙂 Mam grupę 16 przedszkolaków w wieku 3-5 lat. Trudno dobrać zabawy dla takiej mieszanej grupy. Skakać po piankach mogą wszyscy 😏

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s