Koła ratunkowe na koniec zajęć

koła ratunkowe akademia lektora.jpg

Każdemu lektorowi zdarzyło się, że mimo starannego planowania zajęć zabawa skończyła się nieco szybciej. Co wtedy?

Warto mieć w zanadrzu kilka sprawdzonych zabaw, które można wykorzystać w sytuacji awaryjnej na koniec lekcji. Dobre koło ratunkowe nie wymaga wcześniejszego przygotowania, ani długiego wprowadzania nowych zwrotów przed zabawą. Dodatkowo daje się przeprowadzić niezależnie od wieku dzieci i sprawia, że uczniowie wychodzą z zajęć z uśmiechem na twarzy 🙂

5 prostych zabaw bez rekwizytów

Concentration akademia lektora.jpg

1. Koncentracja

Jeden z uczniów siada tyłem do grupy, tak aby nikogo nie widzieć. Zamyka oczy i maksymalnie się koncentruje 🙂

Reszta dzieci głośno wykonuje czynności i wydaje z siebie odgłosy, ale nie używa słów.

Skoncentrowany uczeń odgaduje co się dzieje za jego plecami nazywając czynności po angielsku.

Przykłady: drink tea (odgłosy dmuchania i siorbania), sleep (chrapanie),  brush your teeth, jump, run slow/fast, stomp, skip, vaccum, cry, play tennis, udawanie zwierząt, udawanie środków transportu itd. w zależności od wprowadzonego języka.

2. Wyklaskiwanka

W grupach maluszków, zwłaszcza w pierwszej połowie roku szkolnego, lepiej nie ruszać dzieci z miejsca na sam koniec zajęć. Organizacja koła na stojąco, a potem z powrotem na siedząco ukradnie Ci sporo czasu i wprowadzenie nowej zabawy może nie mieć już sensu.

Wtedy sprawdzi się zabawa ruchowa na siedząco taka jak wyklaskiwanka lub/i  wytupywanka. Z każdego tekstu można zrobić wyklaskiwankę, nadając słowom określony rytm. Dzieci chętnie wyklaszczą i zaśpiewają piosenkę, którą poznały wcześniej w wersji z oprawą muzyczną.

Opcjonalnie można sobie spakować na zajęcia jakiś prosty instrument, taki jak tamburyn lub woreczek z grochem.

Zabawy awaryjne.jpg

3. Rysowanie palcem po plecach

Uczniowie rysują sobie nawzajem palcem po plecach i odgadują wybrane słowa z zajęć.

Aby poszło sprawniej, dzieci mogą wylosować hasło z pośród kart obrazkowych lub realiów, których używaliście wcześniej na lekcji, skorzystać z kostki z kieszeniami albo Twojej podpowiedzi na ucho 🙂

4. Smelly Puppet

Wybrany uczeń zdejmuje sobie ze stopy skarpetkę i używa jej jako pacynki 🙂 Grupa wybiera imię dla pacynki, na przykład „Shrek”. Następnie grupa gra w Shrek says (reguły gry takie jak w Simon says).

5. Wyliczanka TPR

Rzucamy zaskakujące hasło, na przykład Blow your nose! i wspólnie wyliczamy w kole. Na kogo wypadnie, ten w teatralny sposób odgrywa dmuchanie nosa.

Przykłady: Hide under the desk! Put on some lipstick! Wash your toes! Roller skate! Pick up a chair! Steal something! Eat sushi! Water the plants! Count the backpacks!

Moja ulubiona wyliczanka to Eeney Meeney Miney Moe, a Twoja? 🙂

 

Masz swoje sprawdzone koło ratunkowe? Podziel się pomysłem na dole!

alt=akademia lektora

4 comments

  1. Rzeczywiście czasami się tak zdarza, że z niektórymi grupami pracuje się wolniej, a inne pędzą jak Pendolino;) Podobają mi się Twoje pomysły, zwłaszcza ten ze skarpetką:D Ja gdy mam jeszcze 5 minut, to gram z moimi grupami w głuchy telefon – powtarzamy wtedy nowe słownictwo z zajęć lub krótkie zdania. Jeśli hasło dojdzie niezmienione do ostatniej osoby, to grupa zdobywa punkt, jeśli się pomylą, to ja mam punkt. Gramy zwykle do 3. Zabawa w głuchy telefon w formie gry sprawia, że cała grupa się mobilizuje, bo przecież wszyscy chcą wybrać panem nauczycielem;)

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s