Uniwersalna gra w statki

halloween akademia lektora

„Gra w statki” na angielskim to pomysł nie tylko na Halloween. Wersje można dowolnie modyfikować w ciągu roku korzystając wciąż z tych samych plansz.

Zabawa jest dla uczniów angażująca i co ważne, opiera się na interakcji uczeń-uczeń. Lektor wyłącza się z komunikacji między drużynami i służy pomocą tylko jeśli jest taka potrzeba.

Oprócz utrwalenia słownictwa z określonych kategorii, gra bezboleśnie 🙂 automatyzuje zadawanie pytań i udzielanie na nie odpowiedzi.

Warto zadawane pytania wprowadzić i przećwiczyć wcześniej, na przykład w formie wyklaskiwanej rymowanki. To pozwoli Ci uniknąć korygowania uczniów podczas zabawy.

Jak grać

Dwa dowolne obrazki laminujemy oraz ewentualnie przyklejamy do nich rzepy.

Dzielimy dzieci na dwie drużyny i prosimy o narysowanie lub przyczepienie rzeczy z danej kategorii w wybranych miejscach na obrazku. Warto oddzielić drużyny jakąś osłonką, żeby nie podglądały planszy przeciwników. W małej grupie może być to postawiona na środku książka, w licznej grupie drużyny mogą usiąść tyłem do siebie.

house statki akademia lektora.jpg

Oto dwa nawiedzone domy na Halloween, w których mieszkają: duszek, pirat, baletnica, kowboj, potworek i czarownica (bohaterowie piosenki Knock Knock, Trick Or Treat?). Obie drużyny rysują markerem suchościeralnym lub przyczepiają na rzep postacie w dowolnych miejscach nawiedzonego domu. Następnie zadają sobie na przemian pytania: Is your ghost in the kitchen? Yes, it is. Is your witch in the bathroom? No, she isn’t.

Po trafieniu „statku” przeciwnej drużyny postać jest zmazywana lub odczepiana z obrazka. Wygrywa drużyna, która pierwsza zlokalizuje wszystkie postacie Halloween.

Opcja z rzepem będzie lepsza w młodszych grupach, ponieważ dzieci będą miały fizyczną przypominajkę, o które postacie już zapytały.

 

statki akademia lektora.jpg

Inny przykład „gry w statki” to dwa obrazki przedstawiające instrumenty muzyczne. Uczniowie w drużynach rysują na nich kształty: circle, square, triangle, rectangle.  Zadają sobie nawzajem pytania: Is your circle under the piano? Yes, it is.

 

statki plaża akademia lektora.jpg

Jeśli masz niewielkie realia, one również świetnie sprawdzą się w roli statków. Trzeba tylko uważać, żeby w trakcie zabawy nie poprzesuwały się na planszy.

akademia lektora statki.jpg

 

Superpomysłem dla nieco starszych dzieci będą plansze z mapą świata!

 

Plansze widoczne na zdjęciach możesz pobrać z: http://www.englishclub.com/download/posters

Postacie Halloween pochodzą z: http://www.supersimpleonline.com

 

Jakie są Twoje pomysły na „grę w statki” na zajęciach angielskiego? 🙂

alt=akademia lektora

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s