Jeśli planujesz zajęcia Halloween bez uzupełniania ćwiczeń przy ławkach to zapraszam do lektury 🙂 Opisuję 3 proste zabawy na Halloween, które zawsze się u mnie sprawdzają!
Scary ghost, scary ghost where’s Zosia?
Jeden z uczniów jest duszkiem, który z zamkniętymi lub zasłoniętymi oczami rozpoznaje dzieci z grupy za pomocą dotyku.
U mnie wygląda to tak, że uczeń zakłada na głowę welon ślubny (złapany kiedyś na weselu 🙂 ), okręca się z zamkniętymi oczami (grupa skanduje kilka razy: Turn around scary ghost!) i zapytany przez dzieci: Scary ghost, scary ghost where’s …? Z wystawionymi przed siebie rękami dotyka kolejno buzie i stara się rozpoznać przywołaną osobę.
Jeśli grupa jest nieduża można połączyć zabawę z utrwaleniem nazw części ciała: Scary ghost, scary ghost where is Zosia’s nose? Scary ghost, scary ghost where are Michał’s toes?
Uwaga: zabawa budzi wielkie emocje 😉
Creepy spider
Do tej zabawy potrzebujemy sznurka lub kilku skakanek (jeśli pracujesz w przedszkolu na pewno je tam znajdziesz). Owijamy sznurkiem kilka miejsc lub jeśli w sali jest niewiele punktów zaczepienia – owijamy krzesełka.
Wersja łatwa: dzieci ostrożnie przechodzą przez sieć pająka tak, aby nie dotknąć jej żadną częścią ciała (video z przykładem limbo game).
Wersja trudniejsza: na sznurku dodatkowo siedzi pająk, który nie może z niego spaść.
Wersja supertrudna: na sznurku siedzi pająk, a dziecko przechodzące przez sieć ma na głowie kapelusz czarownicy!
Haunted castle
Młodsze i starsze dzieci uwielbiają budowanie szałasu z koca. W szałasie wszystkie gry i historyjki są ciekawsze 🙂 Jeżeli w sali jest duży stół, nasz haunted castle może być pod stołem, jeśli nie, pod ustawionymi obok siebie krzesełkami.
Gasimy światło, wchodzimy do środka. W szałasie rozkładamy flashcards z wprowadzonym słownictwem związanym z Halloween. Lektor mówi dane słowo lub frazę, a uczeń podświetla odpowiednią kartę obrazkową latarką.
Następnie to uczniowie mówią wybrane przez siebie słowa, a osoba z latarką je podświetla.
W tym roku do aktywności w nawiedzonym zamku dołożę latarkę Halloween z tajgera 🙂 Wyświetla duszka, czarownicę i burzę:
Na lekcji Halloween świetnie sprawdzi się też zabawa Spider! z chustą animacyjną: dwoje uczniów jest pajączkami i trzyma rozłożoną chustę jak pajęczynę, w którą próbują złapać inne dzieci.
Napisz w komentarzu lub na stronie facebook Blog Akademia Lektora jakie zabawy #zeroksero planujesz w tym roku na Halloween! 🙂