Angielski z dwulatkiem

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

W artykule opisuję kilka ulubionych zabaw językowych mojego dwulatka. Być może uda mi się Ciebie zainspirować do „uczenia” w domu lub podsunąć kilka pomysłów na zajęcia z najmłodszymi dziećmi.

Myślę, że nie dziwi fakt, że jako lektor pracujący na co dzień z dziećmi, z moim własnym dzieckiem także bawię się po angielsku 🙂 Im synek jest starszy, tym więcej wspólnych aktywności mogę mu zaproponować. Oczywiście bardzo mnie to cieszy 🙂

Bingo

Bingo obrazkowe jest świetne na każdym etapie nauki języka (serio, z dorosłymi też grałam w bingo obrazkowe i liczbowe). U nas ulubionym jest bingo zwierzątka. Na początku graliśmy tak, że ja nazywałam obrazki, a dziecko naśladowało dźwięki lub ruchy (przykład: crab claws go … i otwieranie i zamykanie paluszków). Teraz większość zwierzątek sam nazywa i odgrywa. Często też bawi się grą jak układanką, dopasowując obrazki do plansz.

 

bingo akademia lektora.jpg

 

Jeśli uczysz grupę dwulatków możesz wykorzystać bingo właśnie w formie układanki. Rozłóżcie wszystkie plansze na środku, a dzieci niech kolejno wyciągają z woreczka obrazki i odkładają na środek. Jeśli na początku dzieci koniecznie chcą wyciągać więcej niż jeden obrazek na raz 🙂 sam losuj dwa obrazki i pytaj który wolą.

 

plastelina akademia lektora.jpg

Ciastolina

Hitem jest u nas ciastolina z pepko – zestaw do gofrów. Dziecko nazywa kolory i za pomocą foremek tworzy gofry i dodatki, czyli wybrane przez siebie owoce. Ćwiczymy paluszki i ćwiczymy język. Przykładowe zwroty: Yummy yummy in my tummy, Blue waffle? Yucky!, Waffle for mummy, Plate for daddy.

 

piosenki akademia lektora.jpg

 

Kończenie piosenek i odgrywanie ich treści

Zaczynam śpiewać zwrotkę, a dziecko kończy. Przykłady ulubionych piosenek mojego dwulatka to:

A sailor went to… sea sea sea (robimy ręką falę). To see what he could… see see see (udajemy, że trzymamy lunetę)

Five little green … frogs. On a brown … log. Oh it’s … hot hot hot (wachlowanie się reką)

Johny Johny. Yes papa? Eating sugar? No papa. itd.

 

książki akademia lektora

 

„Czytanie” książek

Słowo czytanie ujęłam w cudzysłów, ponieważ większość książek które mamy jest w języku polskim. Oglądamy ilustracje i opowiadamy bajkę po angielsku.

Rodzice uczniów często pytają mnie skąd zamawiać anglojęzyczne książki czy gry do zabawy w domu. Zawsze odpowiadam, że gdy dzieci są małe, tekst, który jest w książce jest przecież dla nich bez znaczenia. Każdą bajeczkę można przecież opowiedzieć na podstawie ilustracji po swojemu i w odpowiednio uproszczonej wersji.

Podczas prowadzonych przez siebie zajęć w przedszkolu także „czytam” książki, które są w rzeczywistości w języku polskim – spróbuj 🙂 Możesz łatwo wyeliminować zwroty zbyt skomplikowane dla dwu, czy trzylatka lub dodać te, które pojawią się później na przykład w piosence.

 

hot potato akademia lektora.jpg

Hot potato

Gra w gorącego ziemniaka jest Ci na pewno znana: gdy gra muzyka podajemy sobie szybko dowolny przedmiot z rąk do rak, a gdy muzyka się zatrzymuje, osoba, która akurat trzyma w rękach przedmiot nazywa go po angielsku.

Prosta gra, a zawsze budzi emocje 🙂 Im więcej graczy, tym więcej śmiechu, więc w domu do tej zabawy zapraszamy na przykład tatę 🙂

 

Jeśli uczysz angielskiego w grupach dwulatków, podziel się w komentarzu jakie zabawy najbardziej im się podobają!

alt=akademia lektora

 

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s