Szybka gra ze stemplami

W tym wpisie poznasz prosty sposób na grę planszową niewymagającą wcześniejszego przygotowania. Stworzenie jej podczas zajęć będzie dla dzieci świetną zabawą, bo kto nie uwielbia stawiać pieczątek? 🙂

Potrzebna jest kartka papieru (możesz ją obecnie zastąpić jesiennymi liśćmi!) oraz dowolne stemple.

 

gra akademia lektora stemple.jpg

 

Jest to zabawa typu first to touch, a w tym przypadku first to cover 🙂 Ważne zatem, aby pieczątki, z których korzystasz były nieduże. Takie, które zakryje mały paluszek będą dobre.

Oto przykład z cyframi 1-10 (stemple z fotografii pochodzą z tajgera). Świetne oraz łatwo dostępne będą też małe zwierzątka oraz litery alfabetu.

 

pieczątki akademia lektora.jpg

 

Grupa siada w kręgu, a na środku leży kartka. Lektor mówi na głos cyfrę, a dziecko, które ma dany stempel, robi pieczątkę na kartce. Jeśli stempli jest mniej niż dzieci, mogą one leżeć na środku, aby uczniowie kolejno odszukiwali usłyszane liczby, a następnie robiły pieczątkę.

W grupach młodszych dzieci, które mogą jeszcze nie znać zapisu graficznego wszystkich liczb, trzymam w rękach flashcards numbers, aby móc w razie czego podpowiedzieć.

Jeżeli grupa jest duża lub chcesz zrezygnować z elementu rywalizacji, zróbcie więcej takich samych pieczątek.

 

akademia lektora stemple

 

Gdy strona jest już „zapieczątkowana”, poproś jedno lub dwoje dzieci o schowanie stempli do woreczka (please clean up). Wszyscy pokazują swoje palce (Show me fingers, wiggle wiggle!). Następnie zademonstruj, że palec wskazujący ma być w gotowości i powiedz: Are you ready ?! First to touch … number seven!  Uczniowie odszukują daną cyfrę i najszybszy z nich zasłania ją palcem.

W kolejnej rundzie wyznaczaj uczniów do moderowania zabawy.

 

Wypróbujesz ten prosty sposób na swoich zajęciach? 🙂

alt=akademia lektora

 

 

Reklama

7 comments

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s