5 gier, które zrobią Twoi uczniowie

gry i pomoce.jpg

We wpisie przedstawiam 5 pomysłów na gry językowe i pomoce, które nasi uczniowie mogą wykonać samodzielnie, nawet przedszkolaczki.

Wszyscy mamy obecnie nieograniczony dostęp do gotowych pomocy dydaktycznych, gier, kart pracy, czy flashcards. Musimy je „tylko” znaleźć, pobrać, wydrukować w kolorze, zalaminować, pociąć, popakować w przezroczyste woreczki i opisać 🙂

Nawet jeśli przygotowywanie materiałów DIY jest dla Ciebie przyjemnością, od czasu do czasu warto dać dzieciom pole do popisu i wykorzystać część zajęć na stworzenie przez nie czegoś własnego.

Poniższe pomysły będą pomocne jeśli prowadzisz lekcje z tymi samymi klasami codziennie lub kilka razy w tygodniu i przygotowanie na każdą z nich odrębnej gry wypełniłoby Ci każdy wieczór 🙂 Do tego Twoi uczniowie będą na prawdę zaangażowani i dumni, gdy ich prace będą później wspólnie wykorzystywane  przez grupę. Wykonywanie prostych prac plastycznych na zajęciach, które mają określony cel to przecież także forma nauki języka.

Jeżeli pracujesz z maluszkami, pamiętaj aby uprzedzić ich o tym, że wykonane prace będą im zabierane i wykorzystane w takim czy innym celu na kolejnych spotkaniach. Może być im przykro, gdy je im odbierzesz lub przyniesiesz pocięte na kawałeczki 🙂

 

karty do piotrusia.jpg

1. Karty do Piotrusia

O tym dlaczego lubię wykorzystywać na zajęciach karty do Piotrusia wspominałam w tym wpisie.

Dzieci w krótkim czasie mogą stworzyć je samodzielnie, a tematykę obrazków dostosujesz do każdej omawianej kategorii leksykalnej.

Talia składa się z 12 par, czyli 24 obrazków oraz „pechowej trzynastki” bez pary. Pomiń ją jeśli chcesz zrezygnować z elementu rywalizacji.

Pokaż dziecku flashcard z danym słowem i o narysowanie go na karteczce (mogą być zwykłe z notesu biurowego). Losowanie słów mogłoby być problematyczne, bo musi się zgadzać liczba par. Jeżeli mam grupę dwunastoosobową to proszę jedno dziecko o narysowanie dwóch tych samych słów. Kto najszybciej skończy, rysuje Piotrusia. Starsze dzieci dopisują także numery par.

Przykład: gra utrwalająca sporty. Uczeń tworzy dwie karty – jedna przedstawia ludzika grającego w tenisa, a druga rakietę do tenisa.

Zbierasz karty i przynosisz na kolejne zajęcia. Możesz je trochę podrasować, przyciąć, podpisać słówkami, dodać numery lub zalaminować. Jeśli dzieci będą pytać o zwrot kart, od razu je dla nich podpisz.

Oprócz Piotrusia, pary kart z powodzeniem wykorzystacie do innych gier takich jak snap! czy memory.

 

puzzle angielski.jpg

2. Puzzle

Wykonane przez uczniów karty obrazkowe porozcinaj na części (im młodsze dzieci,  tym mniej elementów). Rozdaj je innym uczniom i poproś o ponowne ułożenie i nazwanie obrazka.

Tę grę wykorzystywałam także ucząc dorosłych, którzy w ramach rozgrzewki zamiast obrazków składali ponownie puzzlowe zdania.

 

planszówka.jpg

3. Planszówka

Potrzebny będzie duży arkusz papieru. Uczniowie sami tworzą na nim pola, które będą nazywać podczas gry. W przypadku większej grupy najlepiej gdy każdy narysuje lub zapisze coś na małej karteczce, którą później przyklei – dzieci nie będą oczekiwać na swoją kolej przy planszy.

Przykład: gra planszowa utrwalająca części ciała. Przydziel każdemu uczniowi część ciała, którą ma narysować lub zapisać. Co trzecie pole możecie wziąć w czerwone kółeczko. Gdy ktoś na nim stanie, oprócz nazwania wyrazu, musi wstać i pomachać do grupy tą częścią ciała 🙂

 

okrągłe domino.jpg

4. Okrągłe domino

Wytnij z papieru spore koło (lub koła) i podziel je na co najmniej osiem części. Rozdaj dzieciom części i poproś o zapisanie, narysowanie lub przyklejenie danego słowa.

Przykład: little red circle – big red circle+ big yellow circle. Big yellow circle – little yellow circle +big blue circle itd.

 

5. Bilety

Zamiast nagradzać czy motywować uczniów naklejkami i stemplami, na początku roku szkolnego zachęć ich do samodzielnego stworzenia bilecików na różne zajęciowe atrakcje 🙂

Przykłady: bilet do kina (na koniec zajęć obejrzymy krótki filmik po angielsku lub teledysk do wprowadzonej piosenki), bilet na stadion (na koniec zajęć zagramy w słówkowy football, basketball, ping pong), bilet na koncert (nagrodzona osoba lub osoby wybiorą piosenkę), bilet do salonu gier, bilet do opieki nad pacynką w czasie kolejnych zajęć itd.

 

Rysunki widoczne we wpisie wykonali superzdolni pięciolatkowie 🙂

Zapraszam Cię do polubienia strony Blog Akademia Lektora na Facebooku, gdzie na bieżąco informuję o pojawiających się postach.

alt=akademia lektora

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s