Kredki do malowania ciała na angielskim

Zapraszam na kolejną część pomysłów z animacyjnego podwórka 🙂 Pisałam już o wykorzystaniu chusty animacyjnej na zajęciach językowych, a w moim poprzednim artykule znajdziesz 3 propozycje zabaw z kredkami do przeprowadzenia na pierwszym spotkaniu po wakacjach.

W tym wpisie znajdziesz zabawy utrwalające wprowadzone już słownictwo. Przydadzą Ci się one zarówno we wrześniu w okresie „bezpodręcznikowym”, kiedy to przywołujemy materiał z ubiegłego roku, jak i w ramach revisions w ciągu semestru.

kredki do ciała akademia lektora

 

Kredkowe pomysły na powtórzenie słownictwa

Sports

Uczniowie wykonują na swoich rękach symbole sportów. Przykłady: rakieta do tenisa, kropla wody z pływalni, pomarańczowa piłka do koszykówki, koń 🙂

Następnie grupa gra w berka. Gdy goniący chce kogoś złapać, oprócz dotknięcia tej osoby musi nazwać jej sport wykrzykując na przykład: play football!

Jeżeli liczebność grupy lub warunki w sali nie pozwalają na zabawę w berka, pokaż uczniom, aby zamiast biegania na nogach poruszali się po dywanie na siedząco.

Food

Uczniowie rysują sobie kredką na prawej dłoni zielony znaczek (healthy), a na lewej czerwony (unhealthy). Latem można dodać dodatkowo żółty znaczek neutral na stopie 🙂

Na środku leży stosik kart obrazkowych lub wyrazowych z kategorii food. Uczniowie kolejno odkrywają karty, nazywają je i klepią prawą lub lewą ręką.

kredki akademia lektora.jpg

Family

Ucharakteryzuj dzieci na postacie z bajki Peppa Pig. Inspirację znajdziesz na przykład w tym video. Wersja wykonalna na lekcji lub przed lekcją dla Peppy i George’a to okrągły nosek + pucki 🙂 Daddy Pig ma dodatkowo wąsiki, Mummy Pig sześć długich rzęs.

Odegrajcie krótkie interakcje z Peppa Pig (odcinki znajdziesz na YouTube). Oprócz tego, że dzieci lubią Świnkę, ta bajka w wersji angielskiej jest dobrym wzorcem językowym.

Na zajęciach powtórkowych sprawdzi się także zabawa We are family z chustą animacyjną. Role macie już rozdzielone 🙂

Body parts

Uczeń losuje flashcard z częścią ciała lub rzuca kostką z kieszeniami, gdzie znajdują się obrazki z częściami ciała. Następnie za pomocą kredki zaznacza lub podpisuje tę część ciała u kolegi siedzącego obok.

At the doctor’s

Uczeń losuje lub wybiera dolegliwość 🙂 i rysuje ją na sobie kredkami. Może być to siniak, rana, oparzenie, złamana kość na ręce, opuchlizna, strzałka na skręconej kostce, wysypka.

Jeżeli masz miniflashcards z częściami ciała oraz dolegliwościami, włóż je do osobnych woreczków. Niech dzieci losują najpierw część ciała a potem dolegliwość – będą musiały się wykazać dodatkową kreatywnością przy zobrazowaniu na przykład złamanego ucha 🙂

Następnie uczniowie odgrywają w parach scenkę at the doctor’s. Lekarz może próbować sam odgadnąć z jakim problemem przyszedł jego pacjent na podstawie charakteryzacji.

animals akademia lektora.jpg

Animals

Uczniowie losują tajemnicze flashcards ze zwierzętami. Na jednej dłoni zapisują kredką pierwszą literę wyrazu, a na drugiej ostatnią. Gdy wszyscy są gotowi, siadają w kole i kolejno pokazują swoje złączone dłonie, a grupa odgaduje nazwę jego zwierzęcia.

Countries

Grupa przygotowuje na zajęcia kilka informacji na temat państw (państwa mogą zostać rozdzielone na poprzedzających zajęciach za pomocą tego narzędzia). Ustalcie jakie fakty będą do sprawdzenia. Przykłady: population, capital, largest city, official language, area, currency.

Na początku lekcji powtórzeniowej uczniowie losują karty z flagami. Na wzór kibiców piłkarskich w parach rysują flagi na policzkach.

Każdy z uczniów przekazuje przygotowane przez siebie informacje, a grupa odgaduje, o który kraj chodzi. Osoba/osoby z daną flagą na policzku wstają.

 

Zabawy możesz oczywiście dostosować do innych powtarzanych kategorii leksykalnych.

 

Jak kredki mogą przydać Ci się w praktycznej organizacji pracy na zajęciach:

Dzielenie na pary i drużyny

Zapisywanie punktów w grach (na przykład na przedramieniu)

Oznaczanie lidera/moderatora gry

Oznaczanie kierunków

Zapisanie imion na pierwszych zajęciach w nowych grupach

Blog dla anglistów

Reklama