Pokażę Ci kilka sposobów na to jak nie drukować w nieskończoność tych samych materiałów. Uczniowie otrzymują kartę pracy, uzupełniają zadania w jeden z poniższych sposobów i … czyste strony oddają Ci z powrotem 🙂
Jakie materiały mogą być wielorazowe?
Twoje ulubione czyli te, do których i tak wracasz co rok w kolejnych grupach, bo świetnie się sprawdzają (zwłaszcza jeżeli Twoi uczniowie pracują na co dzień z podręcznikiem)
zadania na lekcje świąteczne, które są raz w roku, na przykład Halloween, Christmas, Easter
wprowadzające lub utrwalające słownictwo z piosenek i historyjek do kursu na którym pracujesz – staną się dodatkowym komponentem tego kursu
każde jeżeli prowadzisz zajęcia indywidualne lub w małych grupach na podobnych poziomach zaawansowania, a Twoje lekcje nie bazują na zadaniach pisemnych.
Wszystkie przykładowe materiały z fotografii pochodzą ze strony Super Simple Songs.
5 sposobów na materiały wielorazowe
Krok 1 Wydrukuj kartę pracy w kolorze i zabezpiecz. Polecam laminator, ale jeżeli go nie posiadasz, do niektórych aktywności możesz wykorzystać przezroczyste koszulki lub cienkie przezroczyste teczki na dokumenty.
Krok 2 Zdecyduj który z pięciu sposobów uzupełniania będzie odpowiedni dla tego zadania oraz wieku Twoich uczniów:
1. Rzepy
Przykładowe aktywności: układanie rytmów, ruchoma tabela, odd one out, kalendarz pogodowy, poznawanie zapisu oraz kolejności cyfr i liter, uzupełnianie luk słowem lub frazą, tworzenie wishlist, tworzenie moodboard.
Rzepy nadadzą się doskonale do projektu grupowego, w którym uczniowie konwersują ze sobą manipulując przy tym elementami na planszy. Mogą decydować co do niej dodadzą oraz w którym miejscu, a także dowolnie zmieniać swoje decyzje pod wpływem dyskusji.
2. Klamerki
Przykładowe aktywności: test wyboru typu abcd , zaznaczanie „ptaszkiem”, matching.
3. Mazak suchościeralny
Przykładowe aktywności: związane z pisaniem (im mniej miejsca, tym cieńszy mazak), łączenie kropek, wykreślanka, krzyżówka.
4. Plastelina
Przykładowe aktywności: zaklejanie poszczególnych elementów ilustracji lub tekstu i ich odgadywanie, uzupełnianie pustych pól kolorem, formowanie i przyklejanie prostych kształtów, liter, cyfr.
W razie potrzeby kartkę można delikatnie odtłuścić patyczkiem kosmetycznym ze zmywaczem do paznokci.
5. Palec 🙂
Przykładowe aktywności: labirynt, „rysowanie” po śladzie, odnajdywanie ukrytych obiektów, follow the lines, rebusy, zliczanie przedmiotów na ilustracji.
Jakie są Twoje pomysły na materiały wielorazowe? 🙂