3 Name Games dla nowych grup

We wrześniu większość z nas zacznie prowadzić część zajęć w nowych grupach. W zależności od liczebności klasy, po pierwszych lub kilku pierwszych lekcjach, Twoi kursanci nadal mogą nie pamiętać wszystkich imion swoich kolegów i koleżanek. Lektor oczywiście nauczył się wszystkich imion przed rozpoczęciem kursu 🙂

Zagraj z nowymi grupami w tak zwane Name Games, czyli krótkie zabawy utrwalające imiona i integrujące uczestników. Znanym przykładem Name Game jest popularna wśród brytyjskich dzieci rymowanka Who stole the cookie.

akademia lektora name games.jpg

3 zabawy utrwalające imiona

1. Belongings

Ustawcie krzesełka w kręgu na środku sali.

Lektor kolejno wyznacza dzieci, które przedstawiają się My name is … i kładą pod wybranym krzesełkiem swoją własność. Może być to piórnik, but, bluza, czy zabawka.

W licznych grupach, aby uniknąć potencjalnego chaosu „co było czyje”, poproś dzieci o narysowanie na karteczkach i schowanie pod krzesełkami swoich portretów podpisanych My name is … lub podpisz je za nie. Jeżeli Twoi uczniowie potrafią przeczytać imiona i korzystają z książek, mogą położyć je pod krzesełkami.

Włącz wesołą piosenkę w rytm której będziecie chodzić wokół krzesełek. Zatrzymaj muzykę i zachęć dzieci aby usiadły na najbliższym krzesełku. Każde z dzieci zagląda pod krzesełko, na którym usiadło i mówi imię osoby, do której należy znajdujący się tam przedmiot: It’s Ola’s!

2. Magic names

Do zabawy potrzebna będzie różdżka lub kredka symbolizująca magiczną różdżkę.

Dzieci zapisują swoje imiona na karteczkach lub rysują na nich swoje portrety, które podpisuje lektor. Uczestnicy przedstawiają się My name is… i wrzucają karteczki do magicznego kapelusza, który znajduje się w środku koła.

Wprowadź magiczne zaklęcie mówiąc do każdego z uczniów: Abracadabra, magic game.  is your name. Zachęć grupę aby powtarzała zaklęcie z Tobą.

Jeden z uczniów losuje tajemniczą karteczkę z kapelusza i po cichu odczytuje zapisane na niej imię (lub odczytuje je lektor i mówi uczniowi na ucho).

Cała grupa: Abracadabra, magic game. Uczeń, który losował karteczkę mówi: …  is your name i wskazuje różdżką osobę o tym imieniu.

first lessons.jpg

3. Invisibility cloak

Do zabawy potrzebny będzie jeden duży płaszcz, ewentualnie chusta lub lekki koc.

Grupa bawi się stojąc w kole. Uczniowie wykonują czynności wymieniane przez lektora lub losuje czynności za pomocą kostki z kieszeniami. Na przykład: Skip, fly, stomp, swim. Lektor woła: Shh go to sleep!, a uczniowie kładą się na dywanie i zamykają oczy. Lektor podchodzi po cichu do jednego z nich i narzuca na niego pelerynę-niewidkę.

Wake up! Uczniowie otwierają oczy i wstają. Lektor wskazuje „niewidzialnego” ucznia. Who’s this? Grupa rozgląda się kogo brakuje i wymienia imię.

Blog dla anglistów

 

 

 

Reklama

4 comments

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s