Aplikacja Story Dice. Co z tym robić?

story dice.JPG

Zacznę wpis od krótkiego wyjaśnienia.

Na początku lat siedemdziesiątych Edward de Bono, zwany guru myślenia kreatywnego, stworzył grę karcianą dla dzieci Think Link. Karty stanowiły zbiór słów i ilustracji pobudzających myślenie. W 2007 roku powstała książka „Umysł kreatywny. 62 ćwiczenia rozwijające intelekt” (How To Have Creative Ideas), która zawiera między innymi propozycje aktywności z gry Think Link.

Założeniem autora jest, że kreatywność jest umiejętnością, którą każdy człowiek może w sobie rozwijać, a nie talentem, który się ma bądź nie. Ćwiczenia bazują na wykorzystaniu Przypadkowych Wyrazów, które znajdują się w tabeli na końcu książki. Czytelnik, a właściwie gracz, wybiera wyrazy w sposób losowy (na przykład korzystając z kostki liczbowej lub Mapy Liczbowej), a następnie wykonuje wybrane ćwiczenie jako codzienny trening twórczego myślenia.

Aplikacja Story Dice, czy też kostki do gry Story Cubes są niczym innym jak generatorem takich przypadkowych haseł, które możemy stosować w różnych grach językowych.

Przytoczę teraz kilka wybranych gier z książki de Bono, które możesz wykorzystać na swoich zajęciach. Oprócz konwersacji w języku angielskim, celem gier jest także zachęcenie uczniów to podawania nieoczywistych skojarzeń i myślenia poza schematem. Im bardziej będą kombinować, tym lepsza będzie zabawa 🙂

gry z kostkami.JPG

Gry z kostkami

Gra „Jeden nie pasuje”

Uczeń losuje 4 wyrazy za pomocą 4 kostek i nazywa je.

Na wybranej przez siebie podstawie decyduje, że jeden nie pasuje do reszty i uzasadnia swoją decyzję.

W praktyce: wylosowano piggy bank, rattles, rugby ball, gentleman. Nie pasuje piłka do rugby, ponieważ reszta wydaje dźwięk; grzechotka grzechocze, możemy usłyszeć jak moneta wpada do skarbonki, a dżentelmen rozmawia przez telefon.

Pierwszym i oczywistym skojarzeniem jest to, że dżentelmen nie pasuje – grzechotkę, piłkę i skarbonkę kojarzymy z dzieciństwem.

Gra „Wartość”

Uczeń losuje 5 wyrazów za pomocą 5 kostek i nazywa je.

Lektor podaje wybraną przez siebie wartość, a uczeń decyduje i uzasadnia, który wyraz: is the most useful, is the most dangerous, is the most attractive, is the most durable, is the cheapest, is the most expensive.

Gra “Przeciwieństwa”

Uczeń losuje 4 wyrazy za pomocą 4 kostek i nazywa je.

Wybiera spośród nich 2, które w jakiś sposób stanowią według niego przeciwieństwa i uzasadnia swój wybór.

Gra „Most”

Uczeń losuje 5 wyrazów za pomocą 5 kostek i nazywa je.

Następnie wybiera dwa, które będą końcami jego mostu. Pozostałe 3 wyrazy układa tak, aby stworzyły stabilny most między końcami. Uzasadnia dlaczego jeden wyraz prowadzi do kolejnego.

gry story cubes.JPG

Gra „Osiąganie celu”

Sprawdzi się doskonale jako aktywność zespołowa.

Przed rozpoczęciem zabawy zaproponuj grupie projekt na niby, który będzie celem do osiągnięcia. Przykładowe projekty: open a restaurant, invent a new type of hat, design an amusement park.

Każdy z uczniów losuje 1 kostką 1 wyraz.

W jaki sposób wyraz może być wykorzystany by osiągnąć wyznaczony cel?

Uczniowie mogą także losować po 2 wyrazy i wybierać ten, który bardziej im pasuje.

Gra „Potrzeby”

Lektor przy pomocy uczniów tworzy listę potrzeb i zapisuje je na tablicy lub kartce. Przykładowe potrzeby: shelter, food, money, friends.

Uczeń losuje 4 wyrazy za pomocą 4 kostek i nazywa je.

Uczeń proponuje i uzasadnia, które z wylosowanych pojęć mogą zaspokoić te potrzeby.

gry story dice.JPG
Która kostka reprezentuje potrzebę schronienia? Pierwszym skojarzeniem jest parasol, prawda? 🙂

 

Serdecznie polecam Ci lekturę „Umysłu kreatywnego”, nie tylko jako źródła pomysłów na zajęcia, ale także do codziennego treningu kreatywności 🙂

 

Zajrzyj także do kilku ciekawych materiałów z pomysłami na wykorzystanie kostek na lekcji angielskiego:

blogi

http://easyteachingideas.blogspot.com/2017/05/tiny-story-cards.html (Możesz tu także pobrać Tiny Story Cards jako alternatywę dla kostek!)

http://ice-breaker.pl/story-cubes-na-lekcji-angielskiego/ (Ania ma godną pozazdroszczenia kolekcję kostek i świetne pomysły na ich wykorzystanie)

https://karolinalubas.pl/2018/01/01/story-dice-i-moje-sposoby-na-ich-wykorzystanie/ (Znajdziesz tu 5 pomysłów na aktywności grupowe)

oraz

https://www.storycubes.com/play (dla początkujących: podstawowe użycie kostek, czyli storytelling)

alt=akademia lektora

 

 

 

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s