Chusta animacyjna / spadochron cz. 2: zabawy ruchowe + PDF

Czas na drugą część artykułu o chuście animacyjnej na zajęciach języka angielskiego, czyli zabawy ruchowe. Propozycje z obu części – dzisiejszej oraz gier z flashcards – znajdziesz pod wpisem w formie listy do pobrania.

Pomysły na zabawy z chustą animacyjną

spadochron akademia lektora

Catch and clasp

Do zabawy będą potrzebne różnokolorowe klamerki lub w przypadku większej grupy, którą podzielisz na dwie lub trzy drużyny, klamerki w dwóch lub trzech kolorach.

Co najmniej dwoje uczniów trzyma chustę. Dzieci otrzymują po kilka klamerek:

1 osoba = 1 kolor lub w przypadku większej grupy 1 drużyna = 1 kolor.

Uczniowie trzymający chustę uciekają, podczas gdy inne dzieci starają się ich złapać i przypiąć do chusty jak najwięcej swoich klamerek. Następnie uczniowie zliczają ile jakich kolorów znalazło się na chuście.

Ustalcie wcześniej limit czasowy dla jednej rundy zabawy. Możesz użyć minutnika, gwizdka, klasnąć w ręce lub włączać i pauzować znaną już grupie piosenkę.

tunel chusta akademia lektora.jpg

Password!

Do zabawy potrzebne będą realia z dowolnej kategorii leksykalnej oraz tunel. Jeżeli nie masz do dyspozycji prawdziwego tunelu, ustawcie go z krzeseł lub stolików.

Dziecko przechodzi przez tunel, na którego końcu czeka na nie „brama” z chusty trzymanej przez dwoje uczniów. Lektor lub kolejny uczeń pełni straż przed bramą. Strażnik woła: Password! i przykłada do otworu w chuście tajemniczy przedmiot. Zawodnik wyciąga rękę przez otwór i próbuje odgadnąć jaki to przedmiot. Po odgadnięciu hasła, brama otwiera się i uczeń może wyjść z tunelu.

Waiter’s race

Uczniowie są kelnerami, którzy trzymają wspólnie tacę w postaci rozłożonej chusty. Na środku sali ustawcie stolik (najlepiej z obrusem 🙂 ).

Przed rozpoczęciem zabawy każde z dzieci losuje jeden przedmiot (mogą być to plastikowe sztućce, owoce i warzywa, czy puste opakowania), nazywa go i kładzie na chuście.

Na znak lektora, uczniowie chwytają spadochron i ostrożnie podnoszą „tacę” tak, aby nic z niej nie spadło. Lektor rzuca hasła: run/jump/skip/hop/run/crawl/stomp around the table!, a kelnerzy wspólnie okrążają ustawiony wcześniej stolik, starając się nie zrzucić niczego z tacy.

Na koniec zabawy kelnerzy zbierają przedmioty, które wylądowały poza tacą i ponownie je nazywają.

Jeżeli masz do dyspozycji kostkę z kieszeniami, zamiast wydawania poleceń, wyznaczaj dzieci do losowania czynności kostką i samodzielnego nazywania ich. Dodatkowo kolejna osoba może rzucić kostką liczbową: Walk around the table 4 times!

akademia lektora zabawy z chustą.jpg

High & low

Ta aktywność wprowadza i utrwala pojęcia przeciwstawne.

Wszystkie dzieci poruszają się w kręgu trzymając uchwyty spadochronu. Lektor wprowadza pojęcia oraz ich antonimy, a grupa natychmiast wykonuje daną czynność, angażując do zapamiętywania wyrazów ruch fizyczny.

Następnie lektor podaje tylko jedno z wprowadzonych pojęć, a dzieci wykonują czynność do niego przeciwną.

Zabawa może odbywać się przy akompaniamencie muzyki instrumentalnej, w której rytm będziecie się poruszać.

Przykłady pojęć przeciwstawnych:

up and down (wstajemy i kucamy) lub look up and look down, walk/skip/stomp around fast and slow, go right and left, open and close (składamy chustę spotykając się w środku), jump high and low, hot (wachlujemy się chustą) and cold (okrywamy się), touch the ceiling and touch the floor, be happy and be sad, go crazy and freeze.

Finish that

Grupa ustawia się w kręgu trzymając uchwyty spadochronu.

Zabawę rozpoczyna lektor rozpoczynając wprowadzony już wyraz: ele … i wysyła chustą falę zachęcając grupę do dokończenia wyrazu: …phant!. Po kilku rundach lektor milczy, a uczniowie sami rozpoczynają wyrazy.

Możesz też wyznaczać konkretne osoby do odgadywania końcówek wymieniając imię i posyłając falę w kierunku tej osoby: Ola! Pi… „-zza!”, Michał! Pi …„-kaboo 🙂”.

Ważne aby zabawa była dynamiczna.

chusta animacyjna zabawy ruchowe.jpg

Down the hole

Grupa ustawia się w kręgu trzymając uchwyty spadochronu.

Lektor wyjmuje z kapelusza realia, a uczniowie je nazywają. Mogą być to pluszowe owoce i warzywa, zwierzątka, zabawki. Następnie lektor rzuca realia na spadochron, a grupa wspólnie próbuje wyrzucić je z chusty przez otwór na środku.

Dodatkowo możesz wyznaczyć jednego z uczniów do łapania w koszyk uciekających przez otwór przedmiotów.

We are family

Przed zabawą, najlepiej na poprzedzających zajęciach, wprowadź w grupie piosenkę Finger family.

Każdy z uczniów losuje postać z kategorii family za pomocą kostki z kieszeniami lub karteczek ukrytych w kapeluszu. Jeżeli grupa jest liczna, może być kilku tatusiów, babć, czy braci.

Grupa ustawia się w kręgu trzymając uchwyty spadochronu. Lektor rzuca hasło: Daddy! Dzieci, które wylosowały tę postać chowają się pod chustą. Poruszamy się w koło śpiewając:

Daddy daddy, daddy daddy, where are you? Tatusiowie wychodzą spod chusty: Here I am, here I am! How do you do? Tatusiowie wracają do kręgu.

Następnie lektor rzuca hasło: Auntie! A ciocie chowają się. Auntie auntie, auntie auntie, where are you? Ciocie pokazują się i odpowiadają: Here I am, here I am! How do you do? itd.

 

pomysły chusta animacyjna.jpg

Wszystkie pomysły z artykułów o chuście animacyjnej możesz pobrać w formie PDF: Chusta animacyjna na angielskim

Zapraszam Cię do polubienia strony Blog Akademia Lektora na Facebooku, gdzie na bieżąco informuję o pojawiających się wpisach.

Daj znać które z zabaw wykorzystałeś na swoich zajęciach! 🙂

alt=akademia lektora

 

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s