Ania Pałasz: TOP 3 gry planszowe

akademia lektora Ania Pałasz

Autorką artykułu jest Anka Pałasz – nauczyciel z pasją i zwolenniczka nauczania metodą game-based learning. Prywatnie wielbicielka kotów i mrocznych kryminałów 🙂

 

 

 

„Osobiście nie zdarzyło mi się spotkać dziecka, które nie lubiłoby gier — dlatego właśnie bardzo często po nie sięgam, prowadząc zajęcia z moimi uczniami. Myślę, że większość nauczycieli czy lektorów z powodzeniem wykorzystuje w pracy gry planszowe czy multimedialne, aby uatrakcyjnić swoje lekcje. Tym razem skupię się na tych ‚planszowych’, które uważam za swoje TOP 3 jeśli chodzi o nauczanie języka angielskiego. Jeśli nadal ich nie posiadacie to polecam zaopatrzyć się w nie przed pierwszym września.”

gra planszowa angielski.JPG

Zgadnij kto to?

„Wersja ze zdjęcia pochodzi z lat 90′ i sama grałam w nią jako dziecko 😊 Jako osoba dorosła i nauczyciel języka angielskiego postanowiłam wykorzystać jej potencjał w trakcie prowadzonych przeze mnie zajęć. Gra jest niezmiennie hitem wśród moich uczniów, nierzadko sami zaskakują mnie swoją kreatywnością przy tworzeniu pytań, a dodatkowo bardzo szybko zapamiętują słownictwo związane z wyglądem.

W jaki sposób wykorzystuję ją podczas zajęć? Przede wszystkim przy okazji nauki czasownika mieć oraz słownictwa dotyczącego wyglądu. Przykładowe pytanie brzmi: Have you got blue eyes? Uczniowie bardzo szybko zapamiętują pożądaną konstrukcję i często sami domagają, bym przedstawiła im kolejne słówka typu broda czy piegi. Postacie widoczne na obrazkach mają na przykład kolczyki, kapelusze, duże lub małe nosy, krzaczaste brwi — słownictwo można modyfikować w zależności od poziomu zaawansowania uczniów.

angielski gra

Grę wykorzystuję również jako nagrodę za pracę na zajęciach, co stanowi świetną motywację dla moich podopiecznych. Jedynym minusem jest fakt, że w grę jednocześnie mogą grać maksymalnie cztery osoby (w parach), ale myślę, że dokupienie kilku egzemplarzy gry dla większej grupy nie stanowi wielkiego problemu. Obecnie gra dostępna jest w wielu wersjach, można również pokusić się o stworzenie własnej — wystarczy przygotować karty na wzór oryginalnych i modyfikować rozgrywkę w dowolny sposób. Często wykorzystuję podczas zajęć same karty w postaciami – rozdaję uczniom po jednej karcie i proszę, by opisali osobę, którą otrzymali.”

shopping listShopping List

„Gra Shopping List, zwana przez moich uczniów „zakupami”, jest kolejną pozycją, bez której nie wyobrażam sobie pracy nauczyciela 🙂 Jest banalnie prosta, a jednocześnie zawiera wszystko to, co lubię: element rywalizacji, atrakcyjną dla dzieci oprawę graficzną, a do tego elementy są solidnie wykonane. Można wykorzystać ją w grupach maksymalnie ośmioosobowych, jeśli zaopatrzymy się we wszystkie trzy komponenty. Większość gier tego wydawnictwa można zamówić w Polsce.

Jak ją wykorzystuję? Najczęściej do wprowadzenia słownictwa związanego z jedzeniem i zakupami właśnie. Następnie uczniowie utrwalają słownictwo, nazywając przedmioty które wylosowali i porównując z tymi, które znajdują się na ich liście zakupowej. Kto pierwszy napełni swój koszyk, ten wygrywa. Kiedy uczniowie opanują już pożądane słownictwo, możesz zagrać z nimi w wisielca lub memory, wykonując karty podobne do tych, z których korzysta się w grze. Gra nadaje się również do wykorzystania w zabawie w sklep: wystarczy dodać do zestawów zabawkowe banknoty oraz ceny produktów i zaangażować uczniów w przygotowanie poszczególnych stoisk, wprowadzając przy okazji słownictwo dotyczące nazw sklepów takich jak greengrocer’s czy chemist’s.”

akademia lektora dobble.JPG

Dobble

„Dobble to kolejna pozycja obowiązkowa na liście gier, które możesz wykorzystać podczas zajęć. Wariantów rozgrywki jest kilka, ale w przypadku każdego z nich rywalizacja między uczniami jest bardzo zacięta 😊 W wersji, którą posiadam, uczniowie muszą posługiwać się słownictwem dotyczącym zwierząt – na kartach znajdują się m.in. wielbłąd, wieloryb, krab czy rekin, ale nie brakuje również prostszych słów typu kot czy krowa.

Każdy z uczniów posiada jedną kartę na początku gry, pozostałe leżą na stosie przed grupą. Każda karta ze stosu i ta posiadana przez ucznia mają jeden wspólny obrazek. Kto go zajdzie i nazwie, ten zabiera kartę ze stosu, i tak do końca gry. Tę wersję  Dobble wykorzystuję raczej w młodszych grupach. Początkowo – jeśli dzieci nie znają widocznych na kartach słówek – wymawiam wyrazy na głos, czasami kilkukrotnie, aż dzieciaki załapią, jak nazwać po angielsku biedronkę czy papugę. Zależy im na przyswajaniu słówek, bo to wpływa na szybkość reakcji w grze i zwiększa szanse wygranej. Gra dostępna jest w wersji trudniejszej, gdzie pojawią się słówka takie jak kłódka, kotwica czy świeca. Można wykorzystać ją w grupie starszych uczniów lub dorosłych – w obu przypadkach sprawdza się doskonale.

dobble angielski

Dobble można również wykonać samodzielnie, wykorzystując szablony dostępne w Internecie. Do wycinania kart przyda się cyrkiel tnący 😊Wykonując karty samodzielnie, możesz wybrać dowolne słówka a także modyfikować ilość kart w zależności od liczebności grupy.”

 

Jakie gry planszowe wykorzystujesz na swoich zajęciach?

alt=akademia lektora

 

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s