Dlaczego tak mało pracujemy

praca lektora.jpg

Być może spotkałeś lub spotkasz się kiedyś z zarzutem, że jako lektor pracujesz mało, bo tylko 4-5 godzin dziennie. Masz mnóstwo wolnego czasu i możesz się wyspać, bo w pracy jesteś głównie po południu. W związku z tym należałoby znaleźć sobie wreszcie „normalną” pracę, czyli taką, w której spędzisz 8 godzin 🙂

To fakt, że lektor języka obcego czy nauczyciel z założenia nie pracuje ciągiem tylu godzin, co na przykład pracownik biurowy. Jednak nasza rodzina czy znajomi często nie zdają sobie sprawy z tego, że czas na przeprowadzenie zajęć (czyli ten, za który otrzymujemy wynagrodzenie) nie jest naszym całkowitym czasem pracy. Z czego to wynika?

lektor nauczyciel.jpg

Poza przeprowadzeniem lekcji lektor ma do wykonania szereg innych zadań. Należą do nich między innymi rozpisanie planów zajęć, dobranie materiałów oraz sprawdzanie prac domowych i testów. W przypadku młodych lektorów szczególnie przygotowanie do pracy pochłania wiele czasu (o tym jak ograniczyć czas poświęcany materiałom pisałam tu). Poza tym, jest to zajęcie wymagające twórczego myślenia, a z natchnieniem bywa różnie. Dodatkowo jako lektor często masz nietypowy grafik pracy, ze względu na który dzień jest rozbity na bloki zajęć, zwłaszcza jeżeli nie pracujesz w jednej lokalizacji.

Mimo wszystko, prowadząc około 5 godzin zajęć w ciągu dnia jesteśmy w stanie wygospodarować sporo czasu na inne sprawy. Jako filolog masz na przykład możliwość jednocześnie pracować i studiować w trybie dziennym. Ważna jest dobra organizacja pracy, szczególnie w przypadku gdy dojeżdżasz do różnych klientów lub masz grupy o bardzo zróżnicowanych poziomach.

lektor języka angielskiego.jpg

Jak nie marnować czasu pomiędzy zajęciami lub w godzinach porannych?

Jeżeli masz sporo luzu w ciągu dnia, a czas przecieka Ci przez palce, postaraj się zaplanować dodatkowe kilka godzin w tygodniu na własny rozwój. Czytaj blogi branżowe, oglądaj webinary, spisuj swoje pomysły, twórz bank pomocy dydaktycznych. To także jest praca. Zadania niewymagające kreatywnego myślenia, takie jak sprawdzanie klasówek, staraj się grupować razem i wykonywać na przykład podczas godzinnego okienka w zajęciach.

Mi osobiście odpowiada taki system pracy i mam poczucie maksymalnego wykorzystania czasu, który poświęcam na kwestie zawodowe. Dodam, że pracując w roli nauczyciela, czy lektora w zasadzie nie powinniśmy uczyć dłużej niż kilka godzin dziennie. Podczas zajęć oddajemy naszym uczniom tyle pozytywnej energii, entuzjazmu i uwagi, że gdybyśmy mieli robić to przez 8 godzin pod rząd, mocno ucierpiałaby jakość naszej pracy.

Blog dla anglistów

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s