Karty do Piotrusia w 5 grach językowych

Na blogu pokazuję uniwersalne pomoce, to znaczy takie, które sprawdzają się w różnych grupach wiekowych, na różnych poziomach zaawansowania oraz które można wykorzystywać wielokrotnie i na wiele sposobów. Karty do gry Piotruś spełniają te kryteria. Do tego są bardzo tanie, łatwo dostępne w każdym kiosku z gazetami i występują w niezliczonych kategoriach tematycznych, od flag po bajki.

karty do piotrusia.jpg

*Karty do Piotrusia możesz z powodzeniem zastąpić w poniższych grach podwójnymi zestawami niedużych flashcards.

gra piotruś Akademia lektora.jpg

1. Black Peter

Uczniowie grają w Piotrusia według zwyczajnych instrukcji. Odkładając parę na środek nazywają po angielsku to, co znajduje się na obrazku (starsze dzieci nazywają także numer kart).

Wersja bez karty numer 13, czyli „Piotrusia” – dla maluchów lub jeżeli chcesz pominąć element rywalizacji między uczniami. Celem gry jest tylko pozbycie się wszystkich kart i nazwanie ich po angielsku.

black peter Akademia lektora.jpg

2. It’s a match!

Ta gra będzie idealna dla młodszych grup przedszkolnych. Dzieci otrzymują po kilka kart, które trzymają w rękach. Na środku leżą zakryte odpowiadające im pary. Uczniowie po kolei odkrywają karty ze środka, nazywają je po angielsku, a osoba, która ma do nich parę krzyczy: It’s a match! I odkłada kartę na środek.

Wersją odpowiednią dla starszych uczniów będzie gra w memory.

piotruś snap.jpg

3. Snap!

W tej grze liczy się refleks, więc słownictwo z kart powinno zostać wprowadzone wcześniej. W większej grupie użyj 2-3 talii kart do Piotrusia (mogą być z różnych kategorii leksykalnych).

Karty leżą w stosiku na środku. Uczniowie kolejno odkrywają po jednym obrazku, nazywają go i odkładają obok stosiku. Jeżeli odkryta karta jest parą dla tej, która leży obok, uczniowie uderzają dłońmi w odłożoną kartę krzycząc Snap! a najszybszy z nich zabiera parę ze środka.

Przed zajęciami ułóż karty tak, aby mieć pewność, że co jakiś czas pojawi się para!

Akademia lektora karty do piotrusia.jpg

4. The Hunt

Przed zajęciami ukryj w różnych miejscach w sali połowę talii kart. Podczas zabawy uczniowie otrzymują po kilka obrazków i nazywają je. Włącz wprowadzoną wcześniej piosenkę lub nastaw minutnik. Dopóki muzyka się nie skończy, uczniowie szukają w sali odpowiedników dla swoich kart. Następnie grupa siada w kole i pokazuje jakie pary udało się odszukać, nazywając obrazki po angielsku.

flashcards piotruś.jpg

5. Magnetise

Dzieci przyczepiają do kart spinacze biurowe. Odwracają karty obrazkami do dołu i mieszają je. Gra jest jeszcze bardziej emocjonująca jeżeli wśród kart jest więcej niż jeden Piotruś 🙂

Uczniowie kolejno wybierają rozłożone na środku tajemnicze karty i przyciągają je za pomocą magnesu. Jeżeli nie jest to Piotruś, nazywają obrazek i zabierają kartę. Osoba, która wylosuje Piotrusia musi odłożyć go oraz jedną z zabranych wcześniej przez siebie kart z powrotem na środek. Następuje ponowne przemieszanie kart i gra toczy się dalej.

Akademia lektora black peter.jpg

Jakie jeszcze gry można według Ciebie oprzeć  na kartach do Piotrusia?

alt=akademia lektora

 

 

 

Reklama

One comment

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s