Praca w szkole państwowej czy językowej? Dwa punkty widzenia.

Przed nami sezon wakacyjny, a zatem czas rekrutacji na stanowiska lektorów i nauczycieli w różnych placówkach związanych ze szkolnictwem. Dzisiejszy artykuł jest wpisem gościnnym, w którym  dwoje świetnych nauczycieli języka angielskiego, Magda Bednarska i Paweł Jagodziński, dzielą się swoimi spostrzeżeniami wyniesionymi kolejno z pracy w szkole językowej oraz w szkole państwowej. Jeżeli właśnie kończysz studia filologiczne i zastanawiasz się gdzie aplikować lub rozważasz zmianę pracy na inną to zapraszamy Cię do lektury.

Praca w szkole językowej

Magda Bednarska

Magda Bednarska jest magistrem filologii angielskiej i od lat pracuje w szkołach językowych jako lektor języka angielskiego. Na zajęciach ze swoimi słuchaczami chętnie wykorzystuje własnoręcznie przez siebie tworzone materiały i gry dydaktyczne.

„Myślę, że praca w szkole językowej to złoty środek pomiędzy pracą w szkole państwowej a prowadzeniem własnej działalności. Dlaczego?

Forma zatrudnienia i wynagrodzenie. Najczęściej współpraca opiera się na podstawie umowy-zlecenia. Takie rozwiązanie ma swoich zwolenników wśród studentów lub osób zatrudnionych w innym miejscu pracy, dla których praca w szkole jest zajęciem dodatkowym. Jeśli chodzi o wysokość wynagrodzenia, stawki uzgadnia się indywidualnie, a uzależnione są one od takich czynników, jak: doświadczenie i staż pracy lektora, prestiż i lokalizacja szkoły i sytuacja rynkowa.

Elastyczny grafik. Szkoły językowe często oferują grafik zajęć dostosowany do potrzeb i preferencji lektora. Obie strony uzgadniają godziny zajęć w zależności od możliwości czasowych. Mogą to być zajęcia w trybie od poniedziałku do piątku, w wybrane dni tygodnia lub w weekendy.

W szkole językowej odpada nam kwestia pozyskiwania klientów, jak to jest w przypadku prowadzenia własnej działalności. Za reklamę, marketing i sprzedaż odpowiedzialne jest biuro szkoły, a my musimy zadbać „jedynie” o wysoką jakość świadczonych usług. Z kolei my jako lektorzy dbamy o dobre imię szkoły i wpływamy na jej renomę.

Szkoła państwowa szkoła językowa

Praca w szkole językowej pozwala bardzo rozwinąć kreatywność. Możemy korzystać z wielu autorskich pomysłów i własnoręcznie wykonanych gadżetów, a także z wyposażenia szkoły językowej. A źródła są niewyczerpalne! Materiały audiowizualne, oryginalne źródła językowe, rekwizyty, spotkania z native speakerami – tylko od lektora zależy jak bardzo z tego skorzysta. Oczywiście ważne jest także podejście danej szkoły, ale z reguły im większą swobodę działania ma lektor, tym lepsze są efekty jego pracy.

Istotną kwestią jest wsparcie metodyka szkoły, który nie tylko nadzoruje pracę lektorów, ale przede wszystkim służy pomocą i radą. Warto zaglądać do szkolnej biblioteczki w której możemy znaleźć mnóstwo podręczników, magazynów językowych i książek w wersji oryginalnej. Często w szkołach prowadzone są też szkolenia dla lektorów, które są ogromną dawką inspiracji i motywują do dalszego rozwoju.”

Praca w szkole państwowej

Jago

Paweł „Jago” Jagodziński. Uwielbiany przez uczniów Pan Od Angielskiego w dwóch placówkach publicznych – szkole podstawowej i gimnazjum.

„Osobiście nie mam wątpliwości co do tego, że praca nauczyciela w szkole samorządowej jest o wiele bardziej komfortowa, niż w szkole niepublicznej. Przede wszystkim nauczyciel ma bardzo silne umocowanie prawne – jego pracę reguluje tzw. Karta Nauczyciela, dająca mu jeszcze dziś (pomimo utraty niektórych przywilejów w ostatnim czasie) bardzo wiele korzyści w stosunku do nauczycieli, których pracę reguluje tylko kodeks pracy. Ponadto nauczyciele w szkołach państwowych mają bardzo silną ochronę i pomoc socjalną: prawo do rocznego urlopu zdrowotnego, różne zapomogi socjalne i mieszkaniowe, gwarantowane urlopy macierzyńskie czy wychowawcze, zapomogi zdrowotne, zasiłek na zagospodarowanie w wysokości dwóch pensji dla nauczyciela kontraktowego, tzw. dodatek wiejski dla nauczycieli pracujących na wsi lub miasteczkach do 5 tysięcy mieszkańców w wysokości 10% brutto podstawowego uposażenia, a także tzw. świadczenie wakacyjne.

praca nauczyciela.jpg

W szkołach publicznych uczniowie są bardziej wdrożeni do nauki w systemie klasowo-lekcyjnym i nauczycielowi łatwiej jest zrealizować podstawę programową, a także przekazywać treści i rozwijać umiejętności znacznie wykraczające poza tę podstawę.

Jako anglista pracujący w szkołach wiejskich odczuwam bardzo pozytywne wsparcie ze strony dyrekcji, uznanie i sympatię dzieci i rodziców, co bardzo motywuje mnie do pracy. Z czystym sumieniem mogę polecić młodym adeptom zawodu nauczycielskiego szukanie pracy w pierwszej kolejności w szkołach samorządowych ;)”

 

Gdzie lepiej? 🙂 W jakiego rodzaju placówce pracujesz? Jaką pracę poleciłbyś początkującemu lektorowi?

alt=akademia lektora

 

 

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s