5 sportów na angielskim

sporty lekcja angielskiego

Pytając naszych kursantów o ulubione rozrywki i zainteresowania często otrzymujemy podobne do siebie odpowiedzi i skupiamy się głównie na ich poprawności językowej. Szybko zapominamy indywidualne wypowiedzi każdego z nich i przechodzimy do dalszej części zajęć.

Zachęcam Cię do uważnego słuchania tego, co mówią Twoi uczniowie. Wysłuchaj jakie są ich prawdziwe hobby i wykorzystaj te informacje podczas opracowywania zajęć!

Pomyśl, jak zareagowałaby Twoja grupa na możliwość praktykowania ulubionego sportu podczas zajęć, jednocześnie ucząc się angielskiego 🙂

Jestem przekonana, że ze znacznie większym entuzjazmem będą się wypowiadać, czy powtarzać i zapamiętywać słowa, gdy towarzyszyć temu będzie ruch, interakcja z innymi kursantami oraz element rywalizacji.

Jakie sporty można wprowadzić na lekcję angielskiego? Oto przykładowe gry dla różnych grup wiekowych:

esl bowling

1. Bowling

Na plastikowe kręgle naklej obrazki w formie gotowych nalepek lub karteczek samoprzylepnych. W starszych grupach mogą być to oczywiście zapisane wyrazy lub zdania do uzupełnienia.

Poproś grupę o ustawienie kręgli, a następnie zbijanie ich piłeczką. Za każdy zbity i prawidłowo nazwany obrazek należy się punkt. Gdy wszystkie kręgle zostaną zbite, dodaj następny zestaw naklejek.

Aby pominąć element rywalizacji, powiedz uczniom, że gdy uda im się wspólne zdobyć określoną liczbę punktów, będą mogli na przykład sami zadecydować w co zagracie na kolejnych zajęciach lub co będzie ich zadaniem domowym.

Jeżeli nie masz zestawu kręgli, do zabawy  wykorzystaj plastikowe butelki po wodzie. Karteczki do odgadnięcia możesz wtedy schować do środka.

2. Football

Poproś swoją klasę o stworzenie własnych zestawów fiszek z powtarzanego działu. Mogą być wykonane ręcznie lub w ramach pracy domowej za pomocą narzędzia fiszkoteka  (o tym jak tworzyć fiszki w programie przeczytasz tu). Maluszki mogą oczywiście narysować karty obrazkowe.

Ustaw dwa krzesła jako bramkę oraz ułóż na podłodze sznurek, który będzie służył za linię, której zawodnicy nie mogą przekraczać (odległość od bramki dostosuj do wieku uczniów). Dzieci jedno za drugim strzelają do bramki gole. Jeden gol = 1 wylosowana fiszka. Po kilku kolejkach uczniowie wracają do stolików ze zdobytymi fiszkami.             Co dalej?

Starsze grupy mogą mieć za zadanie wspólne stworzenie zwariowanej historyjki wykorzystującej słowa z fiszek. Załóżmy, że uczeń #1 wylosował: headache, appointment oraz thumb. Układa jedno, dwa zdania zawierające te wyrazy. Uczeń #2 kontynuuje opowieść ucznia #1 dokładając swoje zdania.

W młodszych grupach proponuję, aby dzieci nazwały wylosowane przez siebie fiszki, a następnie ułożyły je na dywanie obrazkami do dołu w formie koła. Zagrajcie w butelkę: uczeń kręci butelką umieszczoną na środku koła. Odkrywa obrazek wskazany przez butelkę, nazywa go i oddaje lektorowi.

esl basketball.jpg

3. Basketball

Przygotuj nieduże i w miarę miękkie realia. Ja wykorzystałam tę zabawę do utrwalenia słownictwa z kategorii toys, ale również plastikowe, czy pluszowe owoce i warzywa sprawdzą się w tej grze idealnie. Jeżeli nie posiadasz zabawkowego kosza do gry, użyj pudła na zabawki lub nawet kosza na śmieci (oczywiście pustego 🙂 ).

W określonej odległości od kosza ułóż na podłodze sznurek, który będzie służył za linię, której zawodnicy nie mogą przekraczać. Dzieci losują realia, nazywają je, a następnie starają się dorzucić nimi do kosza.

4. Ping pong

To zabawa dla starszych dzieci szkolnych, ze względu na rodzaj gry oraz potrzebę tłumaczenia wyrazów (w przypadku młodszych dzieci to zadanie jest zbyt abstrakcyjne).

Uczniowie grają w parach. Ustawiają się po przeciwnych stronach stolika. Odbijając piłeczkę paletką, uczeń mówi słowo z danej kategorii w języku angielskim, a jego „przeciwnik” odbija w języku polskim. Na początku gry jest dużo śmiechu, bo uczniowie tak bardzo skupiają się na odbiciu, że zapominają o tłumaczeniu 🙂 Aby zademonstrować tę grę, podczas pierwszej kolejki lektor może zagrać z uczniem.

5. Aerobics

Do zabawy potrzebne będzie nagranie z energetyczną muzyką typu fitness/workout. Dobrze sprawdzi się przy utrwalaniu materiału z zakresu: body parts, body language, health. To propozycja przyjazna dużym grupom.

Stańcie w dużym kole. Lektor wciela się w rolę instruktora fitness. Włącz muzykę i w jej rytmie wydawaj polecenia: Stretch your arms! Nod your head! Touch your knees! Touch your friend’s foot! Look at the ceiling! Po wprowadzeniu słownictwa wyznacz ucznia, który przejmie rolę trenera (powieś mu na szyi gwizdek lub po prostu zamień się z nim na miejsce).

akademia lektora gwizdek.jpg

Podczas tego typu gier ruchowych, ważne jest zachowanie szybkiego tempa zajęć. Spodziewaj się, że uczniowie nie będą cierpliwie czekać na swoją kolejkę. Aby usprawnić zabawę możesz użyć gwizdka, aby sygnalizować w ten sposób na przykład zmianę zawodnika udzielającego odpowiedzi. Dodatkowo, Twoja grupa poczuje się jak na prawdziwym meczu 🙂

 

alt=akademia lektora

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s