Zero ksero, czyli liczy się efekt

blog ksero.jpg

Ilość czasu poświęconego na przygotowanie się do zajęć często bywa niewspółmierna do ich efektu. Zarówno ze strony lektora jak i ucznia, nierzadko występuje przekonanie, że jeżeli obdarujemy uczniów górą wartościowych i starannie przez nas wyselekcjonowanych materiałów, to z większym prawdopodobieństwem wiedza w nich zawarta zostanie w ich głowach.

Jak często słuchacze wracają do naszych kserówek? Czy ćwiczenie na papierze to rzeczywiście najskuteczniejsze narzędzie nauki?

W tym poście opisuję sposoby na minimalizowanie makulatury na lekcjach angielskiego i tym samym na optymalizacje czasu, który spędzasz przy drukarce.

1. Zadania online

Przede wszystkim zastanów się, czy klasyczne materiały dydaktyczne są rzeczywiście najlepsza opcją dla twojego ucznia. Młodzi ludzie z różnych względów eliminują papier w swoim otoczeniu. Zamiast czasopism przeglądają portale internetowe, często zastępują książkę czytnikiem lub audiobookiem, a gdy coś się zepsuje, prędzej wejdą na stronę producenta i obejrzą filmik instruktażowy niż przewertują podręcznik użytkownika.

Mało kto chciałby gromadzić setki pojedynczych kartek z ćwiczeniami gramatycznymi, listami słów i zadaniami wielokrotnego wyboru na słuchanie, do których nigdy ponownie nie zajrzy, bo nie ma do nich pliku audio.

W sieci można znaleźć różnorodne zadania typu self-check, które doskonale sprawdzą się także w nauce samodzielnej w domu (online homework). Rozwiązywane przykłady sprawdzają się automatycznie, więc uczeń odzyskuje kilka cennych minut zajęć z lektorem. Poszukuj nie tylko ćwiczeń, ale także interaktywnych quizów i gier językowych dostępnych online, które będą ciekawym urozmaiceniem Twoich lekcji.

Słuchacze zaawansowani językowo mogą korzystać z szerokiego wachlarza materiałów autentycznych dostępnych w sieci. Poproś słuchacza o przeczytanie artykułu lub jego fragmentu w formie pracy domowej (wyślij na maila lub podaj skrócony link na lekcji) lub podczas zajęć, używając urządzenia mobilnego.

2. Odnawialne źródła wiedzy

Nie produkuj jednorazówek. Jak najwcześniej zacznij tworzyć własny bank pomocy naukowych, który w kolejnych latach pracy będzie sukcesywnie się rozrastał. Gry „kupne” i drukowane laminuj lub podklejaj tak, aby posłużyły jak najdłużej. Materiały konwersacyjne, takie jak speaking cards, czy role play cards, grupuj w teczkach lub kopertach z podpisem co w nich jest, np. Speaking Jobs A2.

Ciekawym rozwiązaniem są prezentacje w Power Poincie lub innym programie, które mogą być m.in. atrakcyjną formą objaśniania gramatyki na przykładach z filmików, zabawnych zdjęć, memów, czy gier. W prezentacji możesz zawrzeć przykłady do rozwiązywania i omawiania na bieżąco w formie ustnej. Robisz raz, odpowiednio opisane zapisujesz na dysku lub urządzeniu mobilnym, korzystasz latami.

blog organizacja pracy.jpg

3. Podręcznik

To rozwiązanie nie sprawdzi się oczywiście we wszystkich przypadkach. Będzie odpowiednie m.in. w grupach dzieci w wieku szkolnym realizujących określony program, dla słuchaczy ceniących sobie pracę mocno usystematyzowaną, czy w grupach przygotowujących się do egzaminów certyfikacyjnych. Podręcznik czy repetytorium gwarantuje, że nauka przebiega zgodnie z ustalonym curriculum i informacje dostępne są w jednym miejscu, w przeciwieństwie do poniewierających się pojedynczych kartek. Dla lektora oznacza to ograniczenie kserowania do minimum i więcej czasu na przygotowanie innych wartościowych aktywności na zajęcia, na przykład niebanalnych konwersacji do których za moment przejdę.

Zanim Twój uczeń poniesie koszt podręcznika upewnij się na 100%, że będzie on odpowiedni do jego poziomu zaawansowania i czy zawarte w nim zadania będą dla niego interesujące. Na stronach dużych wydawnictw edukacyjnych dostępne są przykładowe rozdziały do pobrania w formacie PDF. Wiele podręczników i zeszytów ćwiczeń znajdziesz także w bibliotece.

4. Konwersacje

Celem zajęć konwersacyjnych jest przede wszystkim ćwiczenie wymowy i poprawienie umiejętności komunikacyjnych. Ten typ kursu z założenia nie wymaga wykorzystywania wielu materiałów kserowanych. Aby Twój uczeń przychodził na konwersacje przygotowany, wykorzystuj pomysły na pracę online z punktu 1., to da Wam bazę słownictwa kluczowego do zajęć. Przykład: planujesz lekcję dotyczącą różnych sposobów odżywiania, więc w ramach pracy domowej uczeń ma za zadanie przeczytać krótki artykuł online dotyczący diety wegańskiej (korzysta ze skróconego linku, który podałeś na koniec poprzednich zajęć). Warto do tego dołożyć kilka pytań, które wykorzystacie później podczas dyskusji.

Inne, łatwo dostępne i niebanalne materiały „wielorazowe”, których używam podczas konwersacji to:  ulotki z repertuarem kin, ulotki różnych interesujących miejsc, galerii sztuki, atrakcji turystycznych, paragony, wycinki z katalogów wnętrzarskich i modowych, wycinki z gazetek promocyjnych, czy książki i płyty o intrygujących okładkach.

organzacja pracy lektora.jpg

5. Metoda batching

Jeżeli charakter zajęć jakie prowadzisz absolutnie nie pozwala Ci ograniczyć kserowania, wypróbuj metodę która zakłada grupowanie ze sobą wielu podobnych zadań i wykonywanie ich hurtem tylko i wyłącznie w wyznaczone dni.

W przypadku lektora może to być zaplanowanie i druk pomocy na cały miesiąc z góry, np. w każdy ostatni poniedziałek poprzedniego miesiąca. Plusem działania w takim trybie jest niewątpliwie znaczna oszczędność czasu i możliwość skupienie swojej uwagi i energii na prowadzeniu efektywnych lekcji bez „rozmieniania się na drobne” w ciągu miesiąca.

Minus jest taki, że potrzeba dużej samodyscypliny, żeby z góry planować co i w jakiej ilości będzie Ci potrzebne w dłuższej perspektywie. Myślę jednak, że dobra organizacja pracy szybko wchodzi w nawyk, a jej efektem jest odzyskanie naprawdę sporej ilości naszego czasu.

Poza aspektem uciekającego czasu, dodam, że kopiowanie materiałów to właśnie…  kopiowanie. Żyjemy w świecie copy/paste i często bezrefleksyjnie powielamy kolejne ćwiczenia, podczas gdy najważniejszy jest efekt jaki będzie miał nasz uczeń. To co Cię wyróżnia jako lektora, to pomysłowość i umiejętność doboru takich zadań, które przybliżą uczniów do osiągnięcia celu językowego, a nie tylko zapewnią im zajęcie podczas lekcji.

Ciekawa jestem ile czasu zajmuje Ci przygotowanie pojedynczych zajęć?

alt=akademia lektora

 

4 comments

 1. Niestety, aktualnie przygotowanie do zajęć zajmuje mi sporo czasu ze względu na zróżnicowanie grup (klasy 1-7 oraz zerówka i oddział przedszkolny), łapię się na tym, że zużywam bardzo dużo papieru na drukowanie i kserowanie materiałów zamiast korzystać z materiałów multimedialnych. Może polecisz jakieś sprawdzone strony, serwisy typu kahoot? Będę wdzięczna 🙂

  Polubienie

  • Anno, jeżeli lubisz czerpać z nowych technologii w nauczaniu i masz w swojej klasie takie możliwości, polecę Ci serwis Funbrain oraz Funbrain Jr, gry w formie znanego teleturnieju, które angażują całą grupę takie jak https://www.jeopardy.com/games/ oraz Who wants to be a millionaire, narzędzie Milanote https://www.milanote.com/ do demonstracji materiału, czy zajęć w formie projektowej.
   Jeżeli prowadzisz zajęcia indywidualne lub masz małe grupki, z wielu opcji możesz korzystać w formie aplikacji na telefon. Co powiesz na model odwróconej klasy, w którym to uczniowie tworzą materiały dydaktyczne? Na przykład własne karty wyrazowe, czy obrazkowe, z których skorzystacie później w grach grupowych: https://akademialektora.com/2018/05/14/flashcards-5-angazujacych-gier-z-kartami-obrazkowymi/
   Quizy Kahoot są doskonałym pomysłem! Napisz proszę w jaki sposób korzystasz z nich na swoich zajęciach.

   Polubienie

   • Super, dziękuję bardzo za polecenia! Jeśli chodzi o Kahoot, wykorzystywałam go przygotowując dzieci do konkursu wiedzy o USA – najpierw rozdałam im materiały do przeczytania, a potem pracowali w grupach, każda z grup miała telefon, a ja wyświetlałam pytania na tablicy multimedialnej. Rywalizacja była za każdym razem zacięta, a przy okazji bardzo szybko opanowali materiał, który był potrzebny żeby później wypełnić testy konkursowe. Podczas ostatniego szkolenia dotyczącego egzaminu ósmoklasisty poznałam nową platformę – wordwall.net, gdzie można tworzyć świetne materiały, np. zadanie z lukami do uzupełniania 🙂

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s