5 powodów, dla których powinieneś studiować anglistykę

IMG_20180501_133526249

Zdarza mi się słyszeć opinię, że lepiej darować sobie studiowanie filologii, bo taniej i szybciej jest zrobić kurs w szkole językowej i zdobyć certyfikat.

Czy studia to rzeczywiście strata czasu?

Jeżeli na początku maja zdajesz maturę i zastanawiasz się nad złożeniem podania na filologię angielską lub studiujesz na innym wydziale i marzy Ci się anglistyka, to ten wpis jest dla Ciebie.  Poznasz w nim pięć powodów, dla których moim zdaniem warto iść na filologię i przekonasz się, czy w Twoim przypadku będzie to odpowiedni kierunek studiów.

1. Chcesz być nauczycielem angielskiego w szkole państwowej

Przygotuj się na to, że podczas studiów na anglistyce co najmniej kilka razy usłyszysz od rodziny i znajomych pełne niedowierzania „Chcesz zostać nauczycielem?!” 🙂

Tak! Chcę! Czy to naprawdę takie dziwne?

Jeżeli widzisz się w zawodzie nauczyciela języka angielskiego i chcesz pracować z dziećmi lub młodzieżą w szkole państwowej, to jest właśnie ten kierunek. Jednak obecnie na posadę nauczyciela w szkole jest wielu chętnych, a konkurencja stale rośnie. Bez magistra lub przynajmniej licencjatu z anglistyki drzwi szkół państwowych pozostaną dla Ciebie zamknięte.

2. Chcesz zostać wykładowcą na wydziale filologicznym

Jeśli marzy Ci się doktorat, najpierw zrób studia. To etap nie do pominięcia.

Studia magisterskie bez wątpienia są przepustką do dalszej kariery naukowej. Co ciekawe jednak, aby pisać doktorat na wydziale filologicznym, nie zawsze konieczne jest ukończenie studiów na tym samym kierunku! Jeżeli jednak marzysz o tym, by pewnego dnia przed Twoim nazwiskiem widniało PhD i czujesz, że Twoim powołaniem jest zgłębianie tajników i zawiłości języka Szekspira, aplikuj na filologię. Poza prowadzeniem zajęć dydaktycznych ze studentami i prowadzeniem prac badawczych, nauczyciel akademicki może korzystać z możliwości wyjazdów zagranicznych, czy uczestniczyć w międzynarodowych konferencjach.

3. Chcesz uchodzić za eksperta w branży językowej

W tym miejscu muszę zaznaczyć, że aby pracować jako lektor w szkole językowej, trener językowy, czy korepetytor, nie musisz mieć dyplomu uczelni wyższej. Pracodawcy często wyżej cenią praktyczne umiejętności i doskonałą znajomość języka. Jednocześnie, posiadany przez Ciebie tytuł magistra nie zawsze te kompetencje gwarantuje, ale…

Po pięciu latach studiowania anglistyki pod kątem językowym, kulturowym i językoznawczym masz solidną podstawę teoretyczną, aby uczyć innych. Kończąc filologię angielską konsekwentnie budujesz autorytet w swojej dziedzinie i masz szansę stać się specjalistą.

4. Chcesz zostać tłumaczem przysięgłym języka angielskiego

Mam ogromny szacunek dla tłumaczy przysięgłych. To zazwyczaj osoby o szerokiej wiedzy językowej. Oprócz doskonałej znajomości angielskiego ogólnego, zajmują się przekładem tekstów i dokumentów o ściśle specjalistycznej terminologii, m.in. prawnej, medycznej, czy technicznej.

Być może Cię teraz zaskoczę, ale by zostać tłumaczem przysięgłym nie musisz być magistrem filologii. Musisz jednak ukończyć studia wyższe, żeby móc przystąpić do egzaminu państwowego na tłumacza. Studiowanie anglistyki na pewno Cię do tego celu przybliży.

5. Jesteś pasjonatem

Uwielbiasz uczyć się nie tylko języka angielskiego, ale także o języku. Czytanie książek i publikacji w oryginale sprawia Ci radość. Chcesz prowadzić dyskusje po angielsku na poziomie akademickim, a poznawanie kultury krajów anglojęzycznych to Twoja pasja.

Jeżeli powyższy opis brzmi znajomo, filologia angielska jest kierunkiem dla Ciebie. Natomiast jeżeli nie wiesz jeszcze co dokładnie chcesz robić zawodowo, ale czujesz, że musi być to związane z językiem angielskim, studiowanie anglistyki może dać Ci porządny fundament do podjęcia pracy w międzynarodowym środowisku, gdzie wymagana jest bardzo dobra znajomość języka. Swoją wiedzę możesz później uzupełnić na przykład wybierając studia magisterskie na innym kierunku lub tak jak ja, kończąc studia podyplomowe.

Mam nadzieję, że choć trochę pomogłam Ci w podjęciu decyzji o wyborze kierunku studiów. Jeżeli któryś z 5 powyższych argumentów  dotyczy Ciebie, go for it!

Ze swojej strony dodam jeszcze, że ja z ukończenia filologii angielskiej jestem bardzo zadowolona. I dumna! Gdybym mogła cofnąć się w czasie, po raz drugi wybrałabym ten kierunek.

IMG_20180501_132237783

Ciekawa jestem ilu z Was zastanawia się nad studiowaniem anglistyki? A może podjęliście już decyzję?

Daj mi znać w komentarzu dlaczego według Ciebie warto studiować filologię angielską!

alt=akademia lektora

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s