Gadżet lektora: 3 sposoby na kubeczki stacking cups

1

Stacking cups przydadzą się każdemu lektorowi, który pracuje z dziećmi. Układanie kolorowych kubeczków, wrzucanie i wyjmowanie z nich przedmiotów to świetne ćwiczenie zręcznościowe. Oprócz doskonalenia małej motoryki, czyli umiejętności manualnych dziecka, kubeczki to jeden z tych gadżetów, w które inwestujesz raz, a możliwości gier językowych są niewyczerpane.

2

Ich dodatkowym plusem jest łatwe przechowywanie i transport – wystarczy włożyć wszystkie elementy do największego kubeczka. Moje pochodzą z Kauflandu, ale nie musisz oczywiście kupować od razu specjalnego zestawu. Wypróbuj poniższe pomysły używając tego co masz, na przykład jednorazowych kubeczków plastikowych lub kubeczków po jogurtach. Cyfry możesz podkleić lub po prostu dopisać.

3

Przedstawiam Ci trzy gotowe pomysły na zabawy ze stacking cups, które od ręki możesz przetestować na swoich lekcjach.

1. Sortowanie

4

Potrzebne Ci będą kredki lub klocki w tych samych kolorach co stacking cups – fioletowy kubeczek + fioletowa kredka, zielony kubeczek + zielony klocek. Przygotuj przynajmniej tyle kredek i klocków ile jest dzieci w grupie.

Włóż kredki lub klocki to nieprzeźroczystego worka.

Ustaw kubki w różnych miejscach w sali.

Uczeń losuje z worka kredkę lub klocek i nazywa kolor. Wstaje i szuka odpowiadającego mu kolorem stacking cup, a następnie wrzuca przedmiot do kubeczka i wraca na miejsce.

Uczymy: colours, crayons, blocks, cups, actions: take out, stand up, go and find, put in.

5

2. Dopasuj wielkość

Na arkuszu papieru odrysuj kółka wszystkich stacking cups. Jeżeli nie masz tak dużej kartki, użyj pojedynczych karteczek: 1 karteczka = 1kółko. W środku kółek zapisz odpowiadające im cyfry.

7

Kubki postaw jeden w drugim. Dzieci kolejno wyjmują je od najmniejszego do największego nazywając cyfry. Następnie szukają odpowiadających im wielkością kółek na papierze i dopasowują je układając na planszy.

IMG_20180409_132420215

Zabawa sprawdzi się nawet w najmłodszych grupach, które dopiero poznają zapis liczebników, ale potrafią policzyć do 10.

Uczymy: numbers, big, small, actions: find and match.

3.  Wieża słówek

9

Przypominamy słówka znane uczniom z poprzednich lekcji. Potrzebujesz przynajmniej tylu flashcards, ile masz kubeczków lub więcej w przypadku dużej grupy. Dziecko losuje jeden obrazek ze stosu i nazywa go. Za każdą dobrą odpowiedź uczniowie dokładają jeden stacking cup przykrywając nim obrazek i ostrożnie budują razem kolorową wieżę.

8

Uczymy: revision of vocabulary, what’s in the picture, actions: take one card, put it on the tower, build up the tower.

10

Wykorzystaj motyw wspólnego budowania wieży jako zachętę do odpowiedniego zachowania na zajęciach. Przed lekcją ustaw pierwszy stacking cup na podłodze i powiedz uczniom, że gdy będą pięknie pracować, po każdej zabawie (lub co kilka minut) jedna osoba będzie mogła dołożyć kolejny kubeczek. Jeżeli uda się Wam zbudować całą wieżę do końca lekcji Well done! Grupie należą się oklaski! 🙂

alt=akademia lektora

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s